Baśniowa Piotrkowska 2022

W te wakacje ponownie zapraszamy dzieci do magicznej przestrzeni Pasażu Róży przy Piotrkowskiej 3 na teatralne spotkania.

Już 26 czerwca 2022 rozpoczniemy cykl baśniowych spektakli skierowanych do najmłodszych łodzian pn. “Baśniowa Piotrkowska”. W programie znajdują się przedstawienia uznanych teatrów dziecięcych, których bohaterowie przekazują najważniejsze wartości, które powinien znać mały człowiek. Wydarzenie wraca do jednego z najpiękniejszych podwórek przy Piotrkowskiej, które w niedziele o g. 12.00 będzie olśniewać nie tylko światłem odbitym w tysiącach małych lusterek ale też pięknym ogrodem i kolorową scenografią teatrzyków. Start każdego teatrzyku punktualnie o godz. 12.00 w każdą niedzielę wakacji aż do 28 sierpnia.

 

26 czerwca 2022 –  Rzecz o pieskach

03 lipca 2022 – Zimowa Kraina Czarów

10 lipca 2022 – Bajka o pomocnym Duszku i dobrych dzieciach

17 lipca 2022 – Przygody Zefirka i Spółki

24 lipca 2022 – Franek Włóczęga i Legend Księga

31 lipca 2022 – Balonowe Podróże

07 sierpnia 2022 – Cyrk w ogrodzie

14 sierpnia 2022 – Smocze opowieści

21 sierpnia 2022 – Kto tam?

28 sierpnia 2022 –  Świnki 3

 

Rzecz o Pieskach

to ponadczasowy spektakl familijny o przyjaźni, zaufaniu i tolerancji z wykorzystaniem instrumentów muzycznych i technik lalkowych. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki Puc, Bursztyn i Goście Jana Antoniego Grabowskiego (książka zalecana jako lektura dla szkół podstawowych). Głównymi bohaterami są zwierzęta. Spektakl Rzecz o Pieskach powstał w ramach działalności łódzkiej grupy sentymentalno-satyrycznej Po Omacku, którą tworzą aktorki Agata Butwiłowska, Emilia Dryja, Katarzyna Stanisz i Karolina Zajdel. Spektakl obfituje w interakcje z widzami.


Zimowa kraina czarów

Mieszkańcy lodowej krainy: Pingwin Tup Tup, Łoś Anatol i Śnieżynka Marcelinka trafiają na folder zapraszający do Ciepłych Krajów, gdzie znajduje się …Magiczny Pył! Pył ten według legendy spełnia wszystkie marzenia. Nasi bohaterowie decydują się na długą i niebezpieczną wyprawę, aby ziściły się ich pragnienia. Po drodze jednak okazuje się, że nie zawsze to, czego chcemy jest dokładnie tym, czego potrzebujemy. Napotkana w Ciepłych Krajach Pszczoła Wesoła uświadamia ich, że musimy zadbać o przyrodę, bo to ona nas wszystkich łączy. Łoś zakochuje się w Pszczole, a Pingwin zostaje sam. Ale może nie całkiem…?


Bajka o pomocnym Duszku i dobrych dzieciach

Zuzia bywa rozkapryszona, niegrzeczna, zarozumiała, a do tego kłamie! No nie jest wzorem cnót, ta nasza Zuzia. Jest też Duszek – opiekun grzecznych dzieci. Tylko jak się tu opiekować grzecznymi dziećmi, gdy ich nie ma w pobliżu? W konsekwencji złego zachowania, naszej głównej bohaterki, wyrasta jej druga para uszu, ale nie takich zwykłych. To królicze uszy! Na szczęście dobry Duszek, to też, mądry Duszek. Wysyła Zuzię w pełną przygód podróż, na poszukiwanie mądrości i dobra we własnym sercu. Na swojej drodze spotka barwne, zabawne i… zaskakująco podobne do Duszka postaci. Każda z nich pomoże jej zrozumieć, jak należy postępować. Jednak jest jeszcze ktoś, kto musi pomóc Zuzi w zmianie zachowania. Są to Widzowie. A wszystko to dzięki elementom interakcji pomiędzy aktorami a widzami. Dzieci aktywnie, choć z bezpiecznej odległości, podpowiadają co należy zrobić, jak się zachowywać. Dzięki temu zabiegowi, znacznie lepiej utrzymują koncentrację, na wydarzeniach dziejących się na scenie. Całość jest okraszona autorską muzyką i piosenkami śpiewanymi na żywo. A dzięki nowoczesnemu oświetleniu spektakl jest niezwykle barwny i efektowny. Sugerowany przedział wiekowy: edukacja wczesnoszkolna.


Przygody Zefirka i spółki – w krainie żywiołów

Niesforne rodzeństwo: Zefirek, Kropelka i Płomyczek- dzieci Pani Ziemi, w spektaklu przybierają ludzką formę –wyraziste charaktery bohaterów podkreślone są dynamiczną choreografią i zabawnymi piosenkami śpiewanymi na żywo. Kłócąc się z sobą o pierwszeństwo Żywiołki wprowadzają na Ziemi pogodowy zamęt i zaburzają panującą tam równowagę. To dzieci ostatecznie uczą naszych bohaterów tego, że każdy wspólny cel wymaga współpracy i szacunku dla drugiej osoby, że to, co odróżnia nas od innych często nie jest naszą wadą ale największą wartością, a różnorodność stanowi o bogactwie naszej Planety. Spektakl jest interaktywny, co oznacza, że dzieci biorą czynny udział w rozwiązywaniu problemów naszych bohaterów, pomagając im znaleźć właściwe rozwiązanie konfliktów. Całemu wydarzeniu towarzyszy mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy!


Franek Włóczęga– mały chłopiec o wybujałej wyobraźni wraz ze swoją koleżanką Olą – wielbicielką gier komputerowych, za sprawą magicznej księgi trafiają do zagadkowego świata… polskich legend i baśni! Napotykając postaci takie jak Popiel, Bazyliszek, Lech, czy Pan Twardowski, nasi bohaterowie przeżywają liczne przygody i sami, wraz z pomocą widzów, biorą udział w rozwiązaniu legendarnych historii. Ta niezwykła podróż jest dla najmłodszych wspaniałym źródłem wiedzy na temat legend polskich regionów i baśniowej historii naszego kraju. Co więcej, dzieci przekonują się, że najpiękniejsze przeżycia przynosi sięganie po historie zawarte w książkach i nasza własna wyobraźnia, która właśnie podczas czytania uruchamia się najmocniej i … nigdy się nie kończy! Legendy przywołane w spektaklu przedstawione są na nowo, w zabawnej i atrakcyjnej dla Młodego Widza formie.


Balonowe podróże

Gdzie leży Balonowa Kraina, kto wymyślił „Samochwałę” i kim naprawdę są Minionki? Tego Dzieci dowiedzą się uczestnicząc w spektaklu plenerowym Teatru w Ruchu pt. „Balonowe Podróże”. Widzowie poznają postaci zamieszkujące wiosenną łąkę: Smoka Obiboka i Panią Kwiatek. Wkrótce pojawia się nieznajomy Minionek, który zaprasza nowopoznanych przyjaciół do wspólnej podróży do… Balonowej Krainy!

 

Cyrk w ogrodzie

Spektakl opowiada historię trójki przyjaciół zamieszkującej sklep z zabawkami. Dzieci poznają Słonicę Bożenę, Pluszowego Lisa Benka i Żołnierzyka Patryka. Nasi bohaterowie nie chcą dłużej przesiadywać bezczynnie na sklepowej półce. Pragną zrobić coś, co odmieni ich życie i uczyni ich na tyle wyjątkowymi, by w końcu ktoś zechciał przygarnąć ich do siebie. Postanawiają… otworzyć swój własny cyrk! Nie będzie to proste zadanie- Słonica ma sporo ciałka jak na akrobatkę, Żołnierzyk kuleje na jedną nogę a Lis, choć chciałby być cyrkowym czarodziejem, nie zna jeszcze ani jednej sztuczki. Nie obejdzie się bez pomocy Widowni! Dzieci wspólnie z bohaterami… Nauczą się TAŃCA CYRKOWEGO Opanują sztukę HULA-HOP WYCZARUJĄ …królika z kapelusza! Przy odrobinie fantazji i wiary w siebie może uda się spełnić szalone marzenie?


Smocze opowieści

Smok Heniek to dość nietypowy smok, pewnie jeszcze takiego smoka nie poznaliście. Heniek nie jada owiec a swoją dietę wypełnia starymi książkami z legendami. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie niedojedzone historie, które przez apetyt smoka nigdy się nie skończą. Smok Heniek przenosi nas w świat legend i baśni polskich. Razem z nim idziemy śladami Wisły i towarzyszymy mu w jego magicznych przygodach. W jaskini odwiedza Henryka trójka bohaterów tych legend: rzeka Weszła, z legendy o tym jak powstała Wisła; Jan Ślązak, z legendy o Bazyliszku oraz Pies Bryś, z legendy o krakowskich psach i kleparskich kotach. Od smoka chcą tylko jednego – aby pomógł im naprawić szkody, które wyrządził jedząc ich historie. Bo tylko w ten sposób legendy będzie można doprowadzić do końca. Stawka jest wysoka. Jeśli im się nie uda Bazyliszek dalej będzie atakować mieszkańców Warszawy, krakowskie psy będą chodziły wiecznie głodne, piekarz nie upiecze pierników, a rzeka Wisła nigdy nie trafi do morza. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej. Historia smoka Heńka zawiera elementy fantastyczne i edukacyjne. Jest pełna magii, śmieszy i uczy. W trakcie spektaklu dzieci mają szansę poznać klasyczne polskie legendy i jednocześnie dobrze się bawić. Serdecznie zapraszamy na magiczną podróż̇ smoka Heńka i jego przyjaciół.

Razem ze smokiem poznamy legendy:

  • O powstaniu Wisły
  • O krakowskich psach i kleparskich kotach
  • O Bazyliszku
  • O toruńskich piernikach Sugerowany

przedział wiekowy: edukacja wczesnoszkolna.


Kto tam?

Mały, niebieski Zajączek- główny bohater przedstawienia, wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Warstwę plastyczną spektaklu cechuje estetyczna synteza i spokojna kolorystyka, która wpływa na kształtowanie wrażliwości plastycznej i emocjonalnej widzów. Po spektaklu dzieci maja okazję poznać Teatr Uszyty od „podszewki”

 

 

Świnki 3

Twórcy spektaklu postanowili sprawdzić, jak bohaterowie znanej opowieści o trzech świnkach i wilku poradzą sobie z budowaniem oraz burzeniem domów na Dzikim Zachodzie. Ich perypetie toczą się pośród fruwającego pierza, w rytm dzikiej muzyki country i bluegrass, granej na żywo. Konwencja łącząca w sobie dwa gatunki filmowe – western i musical – sprawia, że spektakl pełen jest humorystycznych sytuacji oraz porywających piosenek. Za pośrednictwem mapetów twórcy przedstawienia opowiadają o dzikim świecie, w którym jedynym kodeksem jest prawo natury. Mówią o samotności „pośród swoich”, o trudach przyjaźni oraz o budowaniu nie tylko domów, ale i mostów.

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 4+.