Baśniowy Pasaż Róży
[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Baśniowy Pasaż Róży – nowy cykl wydarzeń skierowany dla dzieci, który odbywać się będzie w każdą niedzielę aż do końca wakacji, zaczynając od 23 czerwca 2019. Jest to trzynaście spektakli w formie bajek, które zaprezentują uznane teatry dziecięce z całej Polski. Wydarzenie rozpoczynać się będzie o godzinie 12.00 od przedstawienia, a tuż po nim dzieci będą mogły spotkać postacie z bajki i wziąć udział w zabawach prowadzonych przez animatorów.
Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń.
23 czerwca „Bajka Samograjka”
Teatr Malutki
„Bajka Samograjka” to spektakl powstały na motywach znanej wszystkim historii Czerwonego Kapturka. Spektakl nawiązuje do najlepszych tradycji przedstawień teatru lalek poprzez oprawę scenograficzną. Scenografia wykonana wg Projektów Jana Zielińskiego {znanego plastyka łódzkiego} składa się z barwnych funkcjonalnych dekoracji i wielu { ok. 15 } kukiełek w bardzo ładnych kostiumach. Aktorzy posługują się licznymi rekwizytami i instrumentami perkusyjnymi. Całość oprawiona muzycznie – muzyka ilustracyjna i liczne, wesołe i dowcipne piosenki. Spektakl jest dla młodego widza wspaniałą zabawą głównie dzięki nowej formie interpretacji klasycznej, dobrze znanej i lubianej bajki.
30 czerwca „Skrzydlate Marzenia”
Teatr Psikus
O żabie, która chciała fruwać. Żaba, marzycielka, pragnie wzbić się pod niebo i zazdrości wszystkim latającym stworzeniom. Lekceważy rozsądne rady krewniaczek żab, zaczepia napotykane ptaki, ssaki, owady, przeszkadza
im w pracy, w odpoczynku i zanudza swoimi pragnieniami. Chce za wszelką cenę wymusić receptę na latanie, bywa momentami uparta i niegrzeczna, nie słucha uwag by cenić własne możliwości czy umiejętności. Wreszcie spotyka przebiegłego bociana, który nie może już łowić żab bo się zestarzał i na dodatek zgubił okulary bez których trudno sobie radzi. Za to słuch ma wyśmienity i podsłuchał piosenkę o marzeniach żabki. Bocian przedstawia się jako wspaniały i doświadczony profesor latania, po czym obiecuje, że w zamian za odnalezienie i dostarczenie okularów pomoże jej wznieść się w powietrze. Dzięki pomocy sióstr i kuzynek, żabce udaje się uniknąć bocianiego dzioba. W finale wysłuchuje sentencji, że: „żaba zawsze będzie żabą, a bocian bocianem” oraz morału, który głosi:
7 lipca „Bajkowa karuzela z lalkami”
Teatr Psikus
Śmieszna postać Kartoflany Stwór postanawia zachwycić świat i zamiast siedzieć w piwnicy zostać aktorem, gwiazdą teatralną. Pragnie wcielać się w bajkowe postacie zachwycając widzów. Narrator prowadzący spektakl, zapowiada klasyczne, znane bajki starając się by je pokazać jak należy. Niestety Kartoflany Stwór wprowadza zamęt i rozgardiasz, rozkręca „bajkową karuzelę“ wcielając się a to w „brzydkie kaczątko“, a to w „Czerwonego kapturka“, a to w „Calineczkę“. Wreszcie Narrator postanawia wykorzystać tę samą metodę i zamącić jeszcze bardziej to co pokręcił Stwór. Zdenerwowanej zamieszaniem kartoflanej postaci wygłasza morał: „jak Kuba bogu, tak bóg Kubie“, a umieszczony na ręce narratora Kartoflany Stwór stwierdza, że lalkarz ożywia lalki, a one powinny słuchać.
14 lipca „Śmiechowisko”
Teatr Psikus
Przedstawienie jest formą kabaretu dla dzieci – w którym prezentują się kolejni bohaterowie – z gagami na pograniczu cyrkowej klaunady i teatru, oraz elementami prostej iluzji. Wykorzystujemy oczywiście podstawową dla naszego teatru formę, tzn. animację i lalki, ale tym razem jako formę drugoplanową towarzyszącą głównym wykonawcom, czyli aktorom. Król dalekiej krainy, kpiący ze wszystkich i ze wszystkiego, zostaje ukarany przez obrażonego czarodzieja długotrwałym, męczącym, nieprzerwanym śmiechem. Uratować go może jedynie cytryna, których w królestwie nie ma nawet na lekarstwo. Na poszukiwanie zostaje wysłany ostatni sługa jaki pozostał o imieniu Bon, wspierany przez ogromny, wyczulony na zapachy, lecz uparty nos. Spotykają po drodze samotnego wędrowca Tona, który szuka przyjaciela. Przez scenę przewijają się kolejne postaci, a całością manipuluje przeistaczający się czarodziej, który często ingeruje w sceniczne sytuacje. Nasz bajkowy kabaret kończy się zgodnie z regułami „happy andu”. Bon i Ton zostają przyjaciółmi, król dostanie oczekiwaną cytrynę, która przerywa męczący śmiech, a bohaterowie naszego widowiska spiewają:
21 lipca „Krawiec Niteczka”
Teatr Malutki
Spektakl , który powstał w oparciu o opowiadanie Kornela Makuszyńskiego . Jest to historia dzielnego krawca , który po wielu fascynujących przygodach dociera do Pacanowa i ratuje miasteczko przed potopem zaszywając dziurę w niebie. Po tak bohaterskim czynie Krawiec Niteczka zostaje królem Pacanowa i mężem pięknej królewny. Spektakl jest niezwykle pomysłowym monodramem powstałym w oparciu o techniki teatru lalek . Lalki i scenografia wykonane zostały wg projektów znanego łódzkiego plastyka Jana Zielińskiego. Muzykę do spektaklu skomponował Bogdan Dowlasz były rektor Akademii Muzycznej w Łodzi , ceniony muzyk i twórca oprawy muzycznej wielu spektakli teatralnych.
Przedstawienie w wykonaniu aktorki na co dzień związanej z łódzkim teatrem lalek ,,Arlekin’’, Małgorzaty Wolańskiej , skrzy się dowcipem i ciekawymi rozwiązaniami inscenizacyjnymi . Spektakl znakomicie bawi widzów w każdym wieku, choć adresowany jest do widowni dziecięcej.
27 lipca „Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy”
Teatr Piccolo
Spektakl angażuje dzieci do aktywnego uczestnictwa i pomocy w rozwiązywaniu problemów bajkowych postaci. Motyw znanej bajki „Trzy Prosiaczki”, liczne melodyjne piosenki, są zdaniem autorów, znakomitym pretekstem do pokazania małym widzom w przystępny i zabawny sposób owe zagrożenia, a także możliwości radzenia sobie z nimi. Podstawowym zadaniem spektaklu jest edukacja dzieci, na przykładzie bajkowych przygód głównej postaci, w zakresie takich tematów jak: niebezpieczne przedmioty, nieufności wobec obcych, asertywność, profilaktyka agresji, schematy poprawnych zachowań w obliczu strachu oraz gdzie i jak szukać pomocy. W spektaklu pojawiają się więc, akcenty podkreślające wagę pracy takich służb jak : policja, straż pożarna, pogotowie. Przedstawienie uczy najmłodszych, szacunku dla wszystkich służb niosących pomoc mieszkańcom naszego miasta oraz korzystania w sposób odpowiedzialny z numerów alarmowych. Spektakl podzielony został na trzy części.Każda z nich opowiada historie związane z różnymi zagrożeniami.
28 lipca „Urodziny Baby Jagi”
Teatr Piccolo
Baba Jaga obchodzi urodziny /nie powiemy które, bo kobiecie nie wypada wypominać wieku/ i z tej okazji organizuje przyjęcie urodzinowe. Niestety Lis przechera /negatywna postać/ kradnie panu Bajarzowi -magiczny worek z bajkami-, to jest przyczyną ogromnego zmieszania i pojawienia się w bajkowym lesie wielu postaci z różnych bajek, które wybierają się z prezentami na urodzinowy bal do Baby Jagi. Czy prezenty dotrą do Baby Jagi? Czy Lis Przechera zostanie ukarany? To pytania, ale i zadania dla małych widzów, których aktywne uczestnictwo pomaga w rozwiązywaniu kłopotów bajkowych postaci, a także stanowi
edukację poprzez zabawę dotyczącą min. ekologii i higieny osobistej. W spektaklu wykorzystano plan żywy (aktorski), a jako dodatkową atrakcję, wprowadzono krótkie scenki estradowe z użyciem lalek teatralnych (marionetki, mupety).
4 sierpnia „Pchła Szachrajka”
Teatrzyk Jak się Patrzy
„Pchła Szachrajka” Teatrzyku Jak się Patrzy, to doskonale znany utwór Jan Brzechwy w adaptacji i interpretacji aktorów łódzkich teatrów: Magdaleny Dratkiewicz, Agnieszki Smolak Stańczyk i Wojciecha Poradowskiego. Spektakl odznacza się doskonała grą aktorską, która w połączeniu z komediową inscenizacją i klasycznymi strofami, stanowi wspaniałą pozycję teatralną dla widzów w niemalże każdym wieku. Wartka akcja, pomysłowe rozwiązania sceniczne i bliski kontakt z widzem to gwarancja świetnej zabawy z główną bohaterką – psotną i wyjątkowo kreatywną Pchełką. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorami i wspólne odkrywanie tajników teatru.
11 sierpnia „Zamieszanie w Kurzostanie”
Teatr Psikus
Do kurzowej krainy(która kryje się w domu) rządzonej przez króla Kurzymierza i i królową Kurzawę, nieopatrznie wpada Miś. Spotyka tam zakurzonego, uwięzionego motyla, któremu pomaga uciec z niewoli. Motyl zwołuje domowe sprzęty służące do sprzątania (szczotkę, śmietniczkę, odkurzacz itp.)
Przedstawienie ubarwione wesołymi piosenkami i tańcem Kurzoli, zmusza dzieci do czynnego udziału w bajce. Dziewczynki demonstrują jak się ściera kurz z mebli i zamiata podłogę,chłopcy pokazują jak należy trzepać dywany I obsługiwać odkurzacz. A wszystko przerywane intrygami I zamieszaniem na królewskim dworze.
18 sierpnia „Bajka o Królu Elegancie”
Teatr Psikus
Zabawna wersja przedstawienia, które powstało według „Nowych szat cesarza“ H. Ch. Andersena ilustrowane dawną, dworską muzyką. Dwaj psotni mali wędrownicy, Tomek i Romek trafiają do krainy króla Eleganta. Król niezadowolony ze swoich strojów sprowadza wciąż nowych krawców i oczekuje, że uszyją mu strój „jakiego nie ma nikt na całym świecie“. Żaden z nich nie jest wstanie sprostać królewskim oczekiwaniom. Chłopcy przedstawiają się królowi jako specjaliści od tkania niespotykanych tkanin i szycia wspaniałych szat. Obiecują zrobić taką tkaninę, którą „zobaczy tylko człowiek mądry“, głupi jej nie zobaczy i ten co nie nadaje się na swoje stanowisko. Ubierają króla w nieistniejącą szatę, a ten w samych, śmiesznych pantalonach i koronie, ukazuje się ludowi. Poddani pokładają się ze śmiechu a prawdę na cały głos wykrzykuje mały chłopiec.
25 sierpnia „Koziołek Matołek”
Teatrzyk Jak Się Patrzy
„Koziołek Matołek” Teatrzyku Jak się Patrzy, to niezwykła teatralna podróż przez kraje, które jak wieść niesie zwiedził tytułowy Koziołek – bohater stworzony przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Słynna postać z Pacanowa zagości tym razem w łódzkim Pasażu Róży bawiąc małych widzów swoimi niewiarygodnymi, czasami śmiesznymi, czasami strasznymi, a czasami zupełnie dziwacznymi przygodami. Na rozśpiewany spektakl z wykorzystaniem form lalkowych, zapraszają aktorów łódzkich teatrów: Magdalena Dratkiewicz, Agnieszka Smolak Stańczyk i Wojciech Poradowski. Po spektaklu zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych na mini warsztaty z Koziołkiem.
1 września „Czemu Marta jest uparta”
Teatr Psikus
„W pewnym mieście do przedszkola przyszła mała Marta, roztrzepana, przekorna i strasznie uparta.”
Tak rozpoczyna się opowieść o przygodach dziewczynki, która nikogo nie słucha. Na złość wszystkim i na przekór wszystkiemu plecie bzdury, wygaduje głupstwa, lekceważy dobre rady dorosłych i rówieśników wyśmiewając ich uwagi.
Wreszcie zirytowane takim zachowaniem zabawki, pod przewodnictwem Pajaca postanawiają „wziąć sprawy w swoje ręce”. Wykorzystując sposób zachowania Marty jako metodę, zgodnie ze starą zasadą: „kto mieczem wojuje od miecza ginie”, zmuszają dziewczynkę do zmiany postępowania.
W pełnej śmiesznych zdarzeń i dialogów atmosferze wszystko zmierza do szczęśliwego końca, kiedy to Marta stwierdza, że: „już głupstw pleść nie będzie”.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]W podwórku ul. Piotrkowskiej 3 pojawi się również stanowisko z kawą oraz przewidziane są drobne aktywności dla dorosłych. Każda niedziela to inny plenerowy spektakl, którego nie zobaczycie nigdzie indziej w Łodzi.
Start o godz. 12.00 w podwórzu przy ul. Piotrkowskiej 3.
W przypadku złej pogody, wydarzenie przeniesione zostanie do budynku AOIA, ul. Zachodniej 54/56 (tuż obok Pasażu Róży). Wstęp bezpłatny!
Harmonogram przedstawień:
23.06.2019 „Bajka Samograjka”
30.06.2019 „Skrzydlate Marzenia”
07.07.2019 „Bajkowa Karuzela z Lalkami”
14.07.2019 „Śmiechowisko”
21.07.2019 „Krawiec niteczka”
27.07.2019 „Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy”
28.07.2019 „Urodziny Baby Jagi”
04.08.2019 „Tajemnica Pana Jednorożca, czyli nie wszystko złoto co się świeci”
11.08.2019 „Zamieszanie w Kurzostanie”
18.08.2019 „Śmiechowisko”
25.08.2019 „Koziołek Matołek”
01.09.2019 „Czemu Marta jest uparta”[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]