Cała Piotrkowska w smartfonie

Piotrkowska ma swoją aplikację

Festiwal, koncert a może zawody – co w ten weekend dzieje się na Piotrkowskiej? Gdzie jest księgarnia, najbliższy postój taxi, bankomat albo eleganckie bistro? Odpowiedzi na te oraz inne pytania od dziś można będzie znaleźć w jednym miejscu – własnym smartfonie. Pierwsza w Polsce mobilna aplikacja w całości poświęcona tylko jednej ulicy – Piotrkowskiej – jest gotowa do pobrania.

Słynna w Polsce i za granicą, tętniąca życiem, najdłuższa ulica handlowa w Europie ma swoją aplikację. Innowacyjny projekt dla Piotrkowskiej przygotowany został przez Łódzkie Centrum Wydarzeń i łódzki software house Liki Mobile Solutions. – We współczesnym świecie wszelkie informacje chcemy mieć zawsze pod ręką – mówi Piotr Kurzawa, menadżer ulicy Piotrkowskiej. – Aplikacja jest dużym ułatwieniem w poszukiwaniu stale aktualizowanych informacji dotyczących Piotrkowskiej i prowadzonych na niej działalności. Jest więcej niż tylko mobilnym i wygodnym przewodnikiem po atrakcjach i wydarzeniach, ale też realnym wsparciem dla biznesu, prowadzonego przy głównej ulicy miasta – podkreśla Kurzawa.

Szybki dostęp do interesujących informacji ułatwia podział treści na cztery główne części. Pierwsza z nich „Na Piotrkowskiej” jest bogatą bazą wszystkich obiektów prowadzących działalność wzdłuż ponad dwukilometrowego odcinka reprezentacyjnej ulicy Łodzi. Nie brakuje tu informacji o ofercie handlowej, gastronomicznej, rozrywkowej, kulturalnej czy usługowej Piotrkowskiej. Po odszukaniu interesującego punktu można od razu zobaczyć na mapie, w którym miejscu na Piotrkowskiej się znajduje, czy też przejść na jego stronę internetową, by sprawdzić na przykład godziny otwarcia. Kolejna część aplikacji może spełniać rolę przewodnika po Piotrkowskiej i powstała głównie z myślą o turystach. Można się z niej dowiedzieć wszystkiego na temat atrakcji ulicy Piotrkowskiej, historii samego deptaku oraz tego, co warto zobaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę. Tutaj znajdą się informacje na temat zabytkowych kamienic, z których słynie ulica, Alei Gwiazd czy pomników. Atutem aplikacji jest też czytelna i dokładna mapa, na której można znaleźć praktyczne informacje. Zostały na niej zaznaczone takie punkty, jak bankomaty, postoje taxi, przystanki MPK, najbliższe parkingi, stacje roweru miejskiego czy toalety. Przejrzyste kalendarium z kolei pomoże łodzianom i turystom zwiedzającym miasto zorientować się w tym, jakie wydarzenia będą miały miejsce na deptaku w najbliższym czasie.

Stworzenie aplikacji zawierającej informacje o wszystkich obiektach znajdujących się na Piotrkowskiej okazało się nie lada wyzwaniem zarówno pod względem programistycznym, jak i z punktu widzenia zarządzania treścią. – Lubimy ambitne i złożone zadania, a stworzenie aplikacji Piotrkowska, a zwłaszcza mapy, która ma prawie dwa tysiące obiektów i jednocześnie jest czytelna na ekranie smartfona, z pewnością do takich należało. Zaproponowaliśmy zaprojektowanie i przygotowanie aplikacji w taki sposób, aby była łatwo dostępnym, przyjaznym użytkownikowi i praktycznym źródłem wiedzy zarówno dla turystów odwiedzających miasto, jak i samych łodzian – mówi Jan Ekiel, CEO Liki Mobile Solutions. Będą mogli korzystać z niej użytkownicy urządzeń z systemem Android oraz iOS. – Ogrom treści, jakie należało wprowadzić do aplikacji, zaskoczył chyba wszystkich, a przed nami stała praca z danymi, ich aktualizacja i rozbudowa. Warto było podjąć ten trud, bo jest to jedyna taka aplikacja stworzona dla jednej ulicy w Polsce, a być może i pierwsza w Europie – podsumowuje Kurzawa.

Realizatorem aplikacji Piotrkowska jest łódzki software house Liki Mobile Solutions, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji mobilnych i webowych, stron internetowych czy dedykowanego oprogramowania. Na co dzień pracuje nie tylko dla klientów z branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, transportowej i logistycznej. Realizuje też projekty dla zarządców nieruchomości komercyjnych, a także administracji publicznej. Aplikacja Piotrkowska to kolejna realizacja autorskiego produktu firmy „Vademecum Regionalne”, który skierowany jest między innymi do administracji publicznej i branży turystycznej.