Fotofestiwal

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

FOTOFESTIWAL 2017 1-11.06, Art_Inkubator

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej, Łódzkie Centrum Wydarzeń

Między 1 a 11 czerwca Łódź stanie się polską stolicą fotografii. Wszystko za sprawą FotoFestiwalu, który kolejny rok z rzędu zostanie zorganizowany we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń.

Hasło 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi brzmi: „Can you imagine? / Dasz wiarę?”. 2017 rok to dla Fotofestiwalu czas rewolucji. Imprezą pokieruje dziesięcioosobowy zespół zamiast dyrektora, którego rolę przez lata odgrywał Krzysztof Candrowicz.

WYSTAWY

– Zaprosiliśmy artystów, którzy używają fikcji do komentowania rzeczywistości. Tworzą nowe światy i niby-biografie albo pokazują świat, tak dziwaczny, że aż nieprawdopodobny. Oszukują, wymyślają, wysyłają dwuznaczne sygnały – po to, aby wciągnąć was w swoją grę, zmusić do wyjścia z wygodnej roli obserwatora – mówi Agata Zubrzycka, koordynatorka wystaw FF – To właśnie dlatego 16. edycja Fotofestiwalu ma temat: „Dasz wiarę?/ Can you imagine?”. Zaprezentujemy prace mistrza artystycznej mistyfikacji Joana Fontcuberty, subtelne (nie)prawdziwe instalacje Noémie Goudal i najnowszy projekt tropiciela absurdów – Martina Kollara.

Wystawę kuratorską przygotowuje jeden z najbardziej intrygujących twórców młodego pokolenia – Augustin Rebetez. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje w czystych galeryjnych salach. „Trash cans for hearts and people have no soul. A chorus exhibition curated by Augustin Rebetez” to więcej niż wystawa fotografii, to totalny artystyczny wszechświat.

NOWA IDENTYFIKACJA

– Na czas 16. edycji nie mamy zwykłej identyfikacji graficznej. Pozwoliliśmy Rebetezowi, naszemu artyście-kuratorowi, ją zmienić! – relacjonuje Franciszek Ammer, kurator wystaw. – Musieliśmy się rozstać z ładnym, okrągłym logotypem, równo wykrojonymi czcionkami. Do spółki z Rebetezem naszymi graficznymi sprawami będzie zajmował się Krzysztof Iwański, uznany łódzki artysta, tworzący niepowtarzalne plakaty. Efekty kreatywnego spotkania tych dwóch mocnych osobowości będą widoczne na naszym Facebooku, Instagramie i nowej  stronie www. Na ulicach pojawią się wyjątkowe, mocne w przekazie fotofestiwalowe plakaty.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”132″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

PHOTO-MATCH – NOWY PRZEGLĄD PORTFOLIO

Przegląd portfolio to wydarzenie, dzięki któremu młodzi fotografowie mogą spotkać się z kuratorami i ekspertami z całego świata. Większość przeglądów ma standardową i powtarzalną formułę. Powtarzalną, więc dla większości nudną i nie zawsze efektywną. Podczas Fotofestiwalu zapraszamy na Nowy Przegląd Portfolio, który przede wszystkim da szansę na jeszcze skuteczniejsze rozszerzenie sieci kontaktów. Przegląd podzielony jest na dwa dni. Pierwszy dzień przeglądu przeznaczony jest na krótkie prezentacje recenzentów i fotografów – dzięki temu wszyscy poznają się ze wszystkimi. Drugi dzień to indywidualne spotkania i rozmowy.

Zapisy na przegląd portfolio trwają do 18 kwietnia, szczegóły niebawem na stronie www.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_media_grid element_width=”2″ grid_id=”vc_gid:1491570676182-df4aa22e-9058-7″ include=”150,149,148,147,146,145″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

NOWA STRUKTURA

– Po 15 latach klasycznej struktury zarządzania zdecydowaliśmy się na stworzenie kolektywu. To znaczy, że o najważniejszych sprawach decydujemy razem – mówi Krzysztof Candrowicz, przez lata dyrektor FF, dziś członek dziesięcioosobowego zespołu.

Fundacja Edukacji Wizualnej nie ma już prezesów, a jedynie wieloosobowy zarząd, który wspólnie decyduje o kształcie i przyszłości zarówno Fotofestiwalu, jak i nowych projektów.

– W sposób otwarty dyskutujemy o innowacjach, własnych wynagrodzeniach, problemach i sukcesach, wykorzystując jednocześnie mocne strony w danych dziedzinach każdego członka zespołu – relacjonuje Candrowicz. – Jakie będą tego pierwsze efekty? W 2017 roku festiwal poprowadzimy w 10 osób. Dzięki temu każda cząstka 16. edycji Fotofestiwalu będzie jeszcze bardziej dopieszczona i lepiej działająca.

ENERGIA CZASU. 110 LAT ENERGETYKI ŁÓDZKIEJ – projekt w przestrzeni miejskiej

W programie imprezy znalazła się również spektakularna prezentacja historycznych fotografii Łodzi z pierwszej połowy XX w. – Na ulicy Piotrkowskiej zobaczymy wielkoformatową projekcję zdjęć z archiwum firmy Veolia Energia Łódź – mówi  Piotr Kurzawa, menadżer ulicy Piotrkowskiej. – Fotograficzna dokumentacja autorstwa Wiktora Jekimenki z rozbudowy i pracy łódzkiej EC1, portrety grupowe jej pracowników oraz widoki Łodzi z początku zeszłego wieku – to niezwykły ślad historii naszego miasta – podkreśla Kurzawa. – Fotograf z godną podziwu wytrwałością i dociekliwością utrwalał najważniejsze momenty w historii zakładu. Tak powstał bezcenny zbiór, liczący ponad 2000 negatywów, z którego odsłaniane i udostępniane publiczności są kolejne fragmenty.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_media_grid element_width=”2″ grid_id=”vc_gid:1491570676191-50b046b2-4ef7-5″ include=”155,156,157,158,159,160″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

W PROGRAMIE TAKŻE:

WARSZTATY dla fotografów prowadzone przez członków agencji NOOR.

Street-artowy projekt w przestrzeni miejskiej stworzony przez grupę MENTALGASSI.

FOTOFESTWAL KIDS – warsztaty dla najmłodszych i bawialnia, gdzie rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką i spokojnie obejrzeć wystawy

PROGRAM FILMOWY

WIECZORNE POKAZY SLAJDÓW I IMPREZY

SPOTKANIA AUTORSKIE I OPROWADZANIA

WYSTAWY KSIĄŻEK: Fotograficzna Publikacja Roku 2016 (konkurs na najlepszą polską książkę fotograficzną) oraz Kassel Dummy Award 2017

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE – wystawy przygotowane przy współpracy z łódzkimi galeriami, wśród nich m.in. indywidualna wystawa gwiazdy fotografii holenderskiej – Viviane Sassen; indywidualna wystawa Rafała Milacha w Atlasie Sztuki; ostatni projekt Przemka Dzienisa.

Więcej >

Zapraszany:

1-11.06.2017, Art_Inkubator, ul. Tyiemienieckiego 3, ŁÓDŹ

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_media_grid grid_id=”vc_gid:1491570676193-6c1ddc86-7eee-2″ include=”161,162,163,164,165,166″][/vc_column][/vc_row]