KINO TROTUAR: Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”22px”][ultimate_heading main_heading=”03 sierpnia, godz. 21.00 | Kino Trotuar na Piotrkowskiej (6 Sierpnia/Zielona)” alignment=”left” margin_design_tab_text=””] [/ultimate_heading][vc_empty_space height=”12px”][vc_column_text]W wakacyjne czwartki po zmroku odbywać się będą pokazy filmowe pod gwiazdami na ulicy Piotrkowskiej. W programie atrakcyjne tytuły – obrazy polskie i europejskie, m.in. kultowe komedie Juliusza Machulskiego, czechosłowackie Postrzyżyny i francuski hit ostatnich lat „Nietykalni”. Cykl otworzy projekcja nakręconego w Łodzi „Kingsajzu” w dn. 6.07 ok. godz. 21. Przy tej okazji będzie można też zobaczyć oryginalne rekwizyty z filmu, takie jak gigantyczny niebieski czajnik z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na zakończenie zaprezentujemy niemy film „Lokator” w reżyserii Alfreda Hitchcocka, do którego improwizację muzyczną na żywo stworzy zespół The Washing Mashine.

Seanse filmów pełnometrażowych poprzedzimy prelekcjami tematycznymi i konkursami dla widzów oraz pokazami krótkich metraży i etiud, zrealizowanych w Łodzi, w Wytwórni Filmów Oświatowych i Szkole Filmowej.

Filmy będą wyświetlane na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce, o powierzchni niemal 100 m2. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=ZV-iEa59UXo”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął / Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (2013), Szwecja; 114’

reżyseria: Felix Herngren

scenariusz (na podstawie powieści Jonasa Jonassona pod tym samym tytułem): Felix Herngren, Hans Ingemansson

zdjęcia: Göran Hallberg

muzyka: Matti Byena

obsada: Robert Gustafsson, Iwar Wiklander, David Wiberg, Mia Skäringer, Jens Hultén

Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allana Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego, bo bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem.

Kiedy personel przygotowuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów osobliwej układanki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł znajomość między innymi z generałem Franco, Stalinem, prezydentami Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem bliźniakiem Alberta Einsteina.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]