Koncerty w Willi Grohmana: Miłosz w żywych obrazach

KONCERTY W WILLI GROHMANA, 24 maja-28 czerwca

KONCERT MULTIMEDIALNY „MIŁOSZ W ŻYWYCH OBRAZACH”, 7 czerwca, godz. 21

Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24)

Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Muzeum Książki Artystycznej

Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia >

 

Zapraszamy na trzecie wydarzenie w ramach cyklu sześciu środowych, bezpłatnych Koncertów w Willi Grohmana

Wydarzenie nawiązuje do historycznych, cyklicznych koncertów, które organizował w swojej willi łódzki biznesmen i filantrop, a których bohaterem był m.in. Ignacy Jan Paderewski. Prezentowany program obejmuje szeroki wachlarz gatunków: od muzyki poważnej wszystkich epok, poprzez muzykę ilustracyjną, piosenkę literacką, projekt multimedialny, aż po muzykę świata.

Trzecim wydarzeniem cyklu jest koncert „Miłosz w żywych obrazach”, czyli zaskakująca hybryda słów, obrazów i muzyki.

Wizja. Otwarcie. Wybór. Czas. To słowa-klucze onirycznej konstrukcji z pogranicza koncertu i spektaklu. Konstrukcji, w której Miłosz jest po prostu narratorem, człowiekiem bliskim, ciepłym, żywym. Jego słowa wyświetlane na ekranie splatają się z wielowymiarowymi, pełnymi symboliki i surrealizmu wizualizacjami Roberta Motyki. Wszystko spaja w całość muzyka Pawła Odorowicza – pomysłodawcy projektu – bazująca na klasycznym instrumentarium (altówka, kwartet smyczkowy i komputer), lecz potraktowana jak kolejna warstwa tkanki. Sam Odorowicz – czy raczej jego kontur – jest tutaj jedynym „żywym elementem scenicznym” zamkniętym wewnątrz poetyckich wizji słów, tworząc spójną, choć nieprzewidywalną całość.

„Miłosz w Żywych Obrazach” to koncert i spektakl łączący sztukę, muzykę i poezję w jedną, hipnotyzującą całość. Przepiękne, trójwymiarowe wizualizacje i uwodząca smyczkowa muzyka, osnute wokół wierszy polskiego Noblisty Czesława Miłosza, składają się na ciekawe, niepowtarzalne przedsięwzięcie. To nie jest przedstawienie o Miłoszu. Nie jest to nawet przedstawienie o jego poezji. Spektakl jest tworem muzyczno-wizualnym, inspirowanym poezją Miłosza i jego życiem.” (Kasia Kokowska).

Spektakl miał premierę 1.10.2011 w Wiedniu, (w Theater Brett, w wersji niemieckiej, według autorskiego tłumaczenia poezji Miłosza). Pokazywany był również w Krakowie (w legendarnej Piwnicy pod Baranami, w wersji polskiej), w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w Edynburgu (m.in. na Festiwalu Fringe, w wersji polskiej i angielskiej, z wykorzystaniem tłumaczeń samego Miłosza).

Poezja: Czesław Miłosz
Wizualizacje: Robert Motyka
Muzyka, altówka, wybór tekstów: Paweł Odorowicz

Warstwa muzyczna projektu została objęta programem stypendialnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Odorowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie altówki dr hab. Jacka Dumanowskiego. W latach 2011-2014 wykładowca w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji tejże Uczelni. Pierwszy polski „elektryczny” altowiolista. Ma na koncie ponad 30 płyt CD i DVD, na których pojawia się jako muzyk, producent, aranżer, realizator. Wielopłaszczyznowy, wielokierunkowy wykonawca i twórca – od muzyki poważnej, poprzez piosenkę i jej pochodne, aż po muzykę ilustracyjną. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem CHOREA jako wykonawca muzyki w koncertach: „Gilgamesz” i „Lulabajki”.

PEŁEN PROGRAM KONCERTÓW W WILLI GROHMANA:

6/1 –> 24 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi – część I

6/2 –> 31 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi – część II

6/3 –> 7 czerwca 2017, środa, godz. 21:00
„Miłosz w żywych obrazach” – koncert multimedialny w wykonaniu Pawła Odorowicza

6/4 –> 14 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Rytm Języka” – koncert w wykonaniu artystów z Teatru CHOREA z Łodzi, oraz… NIESPODZIANKA taneczno-muzyczna! (szczegóły niebawem…)

6/5 –> 21 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Już się raczej nie przejmuję” – koncert z piosenkami zmarłego barda Marcina Różyckiego, w wykonaniu Tomasza Deutryka i Pawła Odorowicza

6/6 –> 28 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
Kocert zespołu Dzikie Jabłka – czyli fuzja polskiej muzyki folkowej i afrykańskich rytmów

Projekt finansowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń w ramach Programu KULTUGRANTY.

Organizacja: Muzeum Książki Artystycznej – Fundacja Correspondance des Arts.

Współpraca: Stowarzyszenie Monar, Klub Profilaktyki Środowiskowej „Nie nuda”, Klub 40 i 4.

Wsparcie: Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr CHOREA w Łodzi.