Koncerty w Willi Grohmana: Rytm języka

KONCERTY W WILLI GROHMANA, 24 maja-28 czerwca

KONCERT MULTIMEDIALNY „RYTM JĘZYKA” – koncert Teatru CHOREA, 14 czerwca, godz. 20

Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24)

Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Muzeum Książki Artystycznej

Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia >

 

Zapraszamy na czwarte wydarzenie w ramach cyklu sześciu środowych, bezpłatnych Koncertów w Willi Grohmana

Wydarzenie nawiązuje do historycznych, cyklicznych koncertów, które organizował w swojej willi łódzki biznesmen i filantrop, a których bohaterem był m.in. Ignacy Jan Paderewski. Prezentowany program obejmuje szeroki wachlarz gatunków: od muzyki poważnej wszystkich epok, poprzez muzykę ilustracyjną, piosenkę literacką, projekt multimedialny, aż po muzykę świata.

Czwartym wydarzeniem cyklu jest koncert Teatru CHOREA „Rytm Języka”, będący kontynuacją muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego i artystów Teatru. Język i rytm są fascynujące. Panuje między nimi absolutne braterstwo. W języku jest rytm i rytm też jest językiem. To ekscytujące, że w tworzeniu muzyki można inspirować się tymi zjawiskami w obie strony, wychodząc raz od melodii, charakteru i brzmienia sylab, a innym razem od pulsu, umiejscowienia słów w czasie, akcentowania i wypowiadania głosek w określonym porządku czy od rytmicznego kodu, w którego tkankę wplatamy poszczególne słowa i zdania. Melodia słów, intonacja, rytm zdań, fraz są jak pieśń języka. Można jej słuchać czy analizować jak partyturę muzyczną. Ta pieśń ma jednak formę otwartą. Można używać jej na różne sposoby, zmieniać jak w kalejdoskopie.

Tak jak w kalejdoskopie jest miejsce na różne barwy, kształty, obrazy, emocje tak w koncercie „Rytm Języka” znajdują się pieśni i rytmy inspirowane językami świata. W tym muzycznym „mozaikonie” usłyszymy perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos, elficką magię, polską grę słów i inne.Tym razem staraliśmy się znaleźć w rytmie i brzmieniu języka to, co jest w stani bezpośrednio dotknąć i poruszyć ludzką wrażliwość. Szukaliśmy możliwości otwarcia w wykonawcy i widzu innej perspektywy czasu, percepcji i świadomości.

TEATR CHOREA to prężna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Nazwę zapożyczyła od starogreckiego terminu oznaczającego trójjednię muzyki, słowa i ruchu. Teatr powstał w 2004 roku w Lublinie. Od 2007 roku ma stałe miejsce w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. W początkach działalności twórczej Teatr realizował badania nad źródłami tańca i muzyki, eksplorując kulturę Antyku. Obecnie zajmuje się współczesnymi formami teatru, muzyki, tańca, sztuki performance i współczesnym materiałem literackim, tworząc spektakle i koncerty, w których konfrontują się tradycja i nowoczesność.

Zespół koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka. Inspirując się wielkimi reformatorami teatru: Kantorem, Wyspiańskim, Grotowskim, opracowują własną metodę pracy i nowy sposób tworzenia współczesnego teatru. Zespół wypracował własną technikę treningu, polegającą na pracy z ciałem, głosem i rytmem, pracy z partnerem i pracy w grupie. Celem metody jest badanie materii ruchu, dźwięku i słowa, połączonych w integralną całość. Zespół Teatru koncentruje się również na pracy w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym. CHOREA współpracuje z wieloma grupami i artystami z całego świata. Prowadzi cykle warsztatów teatralnych i muzycznych w Polsce i na całym świecie. Od 2010 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Przy teatrze działają grupy artystyczne: Wielki Chór Młodej CHOREI, Vidomi, Brzydal i Take Over. W 2015 roku Teatr wydał płytę „Lulabajki” z muzyką dla małych i dużych. W 2016 roku, we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi oraz Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie, CHOREA stworzyła podręcznik „Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu”.

Więceij informacji o Teatrze CHOREA:
http://www.chorea.com.pl/pl
https://www.facebook.com/choreateatr/

PEŁEN PROGRAM KONCERTÓW W WILLI GROHMANA:

6/1 –> 24 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi – część I

6/2 –> 31 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi – część II

6/3 –> 7 czerwca 2017, środa, godz. 21:00
„Miłosz w żywych obrazach” – koncert multimedialny w wykonaniu Pawła Odorowicza

6/4 –> 14 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Rytm Języka” – koncert w wykonaniu artystów z Teatru CHOREA z Łodzi, oraz… NIESPODZIANKA taneczno-muzyczna! (szczegóły niebawem…)

6/5 –> 21 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Już się raczej nie przejmuję” – koncert z piosenkami zmarłego barda Marcina Różyckiego, w wykonaniu Tomasza Deutryka i Pawła Odorowicza

6/6 –> 28 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
Kocert zespołu Dzikie Jabłka – czyli fuzja polskiej muzyki folkowej i afrykańskich rytmów

Projekt finansowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń w ramach Programu KULTUGRANTY.

Organizacja: Muzeum Książki Artystycznej – Fundacja Correspondance des Arts.

Współpraca: Stowarzyszenie Monar, Klub Profilaktyki Środowiskowej „Nie nuda”, Klub 40 i 4.

Wsparcie: Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr CHOREA w Łodzi.