Koncerty w Willi Grohmana

KONCERTY W WILLI GROHMANA, 24 maja-28 czerwca

Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Muzeum Książki Artystycznej

Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia >

Łódzkie Centrum Wydarzeń i Muzeum Książki Artystycznej serdecznie zapraszają na cykl środowych koncertów w Willi Grohmana –Muzeum Książki Artystycznej.

Wydarzenie nawiązuje do historycznych cyklicznych koncertów, które organizował w swojej willi łódzki biznesmen i filantrop, a których bohaterem był m.in. Ignacy Jan Paderewski. Prezentowany program obejmuje szeroki wachlarz gatunków: od muzyki poważnej wszystkich epok, poprzez muzykę ilustracyjną, piosenkę literacką, projekt multimedialny, aż po muzykę świata.

PROGRAM KONCERTÓW W WILLI GROHMANA:

I. 24 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów
Akademii Muzycznej w Łodzi
(muzyka poważna)

II. 31 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów
Akademii Muzycznej w Łodzi
(muzyka poważna)

III. 07 czerwca 2017, środa, godz. 21:00
„Miłosz w żywych obrazach”
(koncert multimedialny, wyk. Paweł Odorowicz)

IV. 14 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Rytm języka”
(koncert inspirowany muzyką świata, wyk. Teatr CHOREA)

V. 21 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Już się raczej nie przejmuję”
(koncert z piosenkami zmarłego barda Marcina Różyckiego, wyk. Tomek Deutryk i Paweł Odorowicz)

VI. 28 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
Koncert zespołu Dzikie Jabłka
(fuzja polskiej muzyki folkowej i afrykańskich rytmów)

OPIS WYDARZEŃ:

Dwa pierwsze koncerty – to muzyka poważna, od baroku aż po współczesność, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi.

„Miłosz w żywych obrazach” – to koncert multimedialny, oparty na poezjach polskiego Noblisty, stworzony w 2011 roku w ramach stypendium MKiDN. Muzykę stworzył i wykonuje na żywo Paweł Odorowicz, na tle wizualizacji Roberta Motyki. Projekt może być prezentowany w jednej z trzech wersji językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Premiera odbyła się we wrześniu 2011 we Wiedniu, następnie projekt prezentowany był m.in. w Edynburgu w Story Telling Center, na festiwalu FRINGE oraz w kilku miastach w Polsce.

„Rytm Języka” – to koncert będący kontynuacją muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego i Teatru CHOREA. W języku jest rytm i rytm też jest językiem. To ekscytujące, że w tworzeniu muzyki można inspirować się tymi zjawiskami w obie strony, wychodząc raz od melodii, charakteru i brzmienia sylab, a innym razem od pulsu, umiejscowienia słów w czasie, akcentowania i wypowiadania głosek w określonym porządku, czy od rytmicznego kodu, w którego tkankę wplatamy poszczególne słowa i zdania.
Tak jak w kalejdoskopie jest miejsce na różne barwy, kształty, obrazy i emocje, tak w koncercie „Rytm Języka” znajdują się pieśni i rytmy inspirowane językami świata. W tym muzycznym „mozaikonie” usłyszymy między innymi perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos, elficką magię, polską grę słów i poezję. Razem staraliśmy się znaleźć w rytmie i brzmieniu języka to, co jest w stanie poruszyć i bezpośrednio dotknąć ludzkiej wrażliwości. Szukaliśmy możliwości otwarcia w wykonawcy i widzu innej perspektywy czasu, percepcji i świadomości.

„Już się raczej nie przejmuję” – to przejmujący zapis pieśni lubelskiego barda Marcina Różyckiego, zmarłego przedwcześnie po długiej walce z nowotworem. Fascynująca podróż po wnętrzu nadwrażliwej psychiki twórcy, zderzona z mało poetycką, brudną, pijaną rzeczywistością. Podczas koncertu wykorzystywane są: materiały archiwalne (głos Różyckiego i jego ostatni wywiad), wizualizacje i muzyka na żywo (Tomasz Deutryk – perkusja, Paweł Odorowicz – altówka, wizualizacje).

Dzikie Jabłka – to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej, który z wdziękiem i niepowtarzalną charyzmą odkrywa nowe oblicze polskiej muzyki tradycyjnej. Występy zespołu są dla odbiorców niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej enerii. Dowodem tego są entuzjastyczne reakcje publiczności, znakomite recenzje oraz liczne nagrody na czołowych polskich festiwalach muzyki folkowej. Repertuar zespołu Dzikie Jabłka to wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Nagrody: III miejsce oraz Nagroda Publiczności „Burza Braw” w konkursie XVII Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2014; I miejsce w konkursie Scena Otwarta XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2013 – “za ogień i charyzmę, harmonię i spójność koncepcji w łączeniu kultur: słowiańskiej i afrykańskiej, oraz powrót do idei folku”; nagroda im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki konkursu Scena Otwarta dla Małgorzaty Ciesielskiej-Gułaj – wokalistki zespołu Dzikie Jabłka; Złota Fujara czyli Grand Prix konkursu V Dragon Folk Fest 2014 w Poznaniu; 4xTAK i znakomite recenzje jurorów w VI edycji programu Must Be the Music – Tylko Muzyka, wrzesień 2013.

Organizacja: Muzeum Książki Artystycznej – Correspondance des Arts, Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Współpraca: Stowarzyszenie Monar, Klub Profilaktyki Środowiskowej „Nie nuda”, Klub 40 i 4.