MARK JENKINS | 6 instalacji na ul. Piotrkowskiej

Przy wejściu do Pasażu Rubinsteina od strony ul. Piotrkowskiej, została ustawiona instalacja artystyczna pt. „Holy Man”, przedstawiająca opartego o latarnię mężczyznę z wielkim otworem w klatce piersiowej. Jest to pierwsza z pięciu instalacji artystycznych autorstwa Marka Jenkinsa, które w ciągu najbliższych dwóch tygodni staną przy ul. Piotrkowskiej.

Łódzkie Centrum Wydarzeń zaprosiło do współpracy Marka Jenkinsa – jednego z najbardziej rozpoznawalnych street artystów na świecie, twórcę, którego realizacje artystyczne można było zobaczyć na ulicach takich miast jak Rio de Janeiro, Seul, Waszyngton, Montreal, Rzym, Londyn, Barcelona czy Dublin… Amerykański artysta znany jest na całym świecie ze swoich miejskich instalacji, które tworzy przy pomocy specjalnej folii, papieru oraz elementów trwałych. Instalacje Jenkinsa to zazwyczaj efemeryczne, pełno wymiarowe przedstawienia ludzi, które artysta ustawia w różnych, nietypowych miejscach. Przy wykorzystaniu taśmy klejącej tworzy „odlewy”, które wypełnia różnymi materiałami wymieszanymi najczęściej z zaprawą  cementową. Powstałe w ten sposób „rzeźby”, artysta ubiera i  umieszcza w przestrzeni miejskiej.

Przy wykorzystaniu elementów zabudowy, architektury oraz miejskiej infrastruktury, postacie Jenkinsa zostają wplecione w codzienne funkcjonowanie ulicy i przyciągają uwagę swoim osobliwym, często surrealistycznym charakterem. Postacie Jenkinsa leżą na ulicach, siedzą na budynkach, bujają się na hamakach między latarniami czy śpią w parku na ławkach. Artysta traktuje ulicę jako scenę, na której jego instalacje wchodzą w interakcję z otoczeniem, a przechodnie stają się mimowolnymi aktorami tego przedstawienia. Jak sam twierdzi, celem jego prac jest: „poruszać, ingerować w ludzkie emocje, powodować, abyśmy uważniej rozglądali się wokół, zwracali uwagę na innych, nie mijali ludzi obojętnie”. 

„Mark Jenkins pracuje w Łodzi już od ponad dwóch tygodni. Pierwsze dni poświęcił na zapoznanie się z miastem i wybór odpowiednich lokalizacji. Uznaliśmy wspólnie, iż najciekawszym będzie zróżnicowanie tych miejsc, tak aby realizacje artystyczne wykorzystywały różne konteksty miejskie, współgrały z różnymi elementami ulicy. Dlatego właśnie niektóre prace będą znajdować się bezpośrednio na chodniku, część będzie przymocowana do latarni, a pozostałe umiejscowione zostaną na dwóch narożnych balkonach kamienicy na ulicy Piotrkowskiej 29, przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej z ul. Więckowskiego. Następne lokalizacje będziemy zdradzać w ciągu najbliższych dni” – Michał Bieżyński, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Instalacje mają charakter tymczasowy. W zależności od warunków atmosferycznych oraz czynników zewnętrznych okres ekspozycji przewidziany jest na okres 1-2 miesięcy. Poza pracami w przestrzeni ulicy Piotrkowskiej, artysta przeprowadzi również specjalne warsztaty plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 114 na ulicy Milionowej. Warsztaty odbędą się we wtorek (17.10) w godzinach 12:50-14.30.