Sylwester last minute w Łodzi

Nie macie jeszcze planów na Sylwestra? Przychodzimy z pomocą! W Łodzi można spędzić Sylwestra ciekawie i niebanalnie uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych proponowanych przez łódzkie instytucje kultury. Warto dobrze zamknąć ten rok.

Klub Wytwórnia i Double Tree by Hilton zapraszają na Sylwestra w rytmie hitów z lat 80. i 90. Pod hasłem „I’m still standing” organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę. Za sprawą doskonale znanych przebojów, efektownych inscenizacji i spektakularnych kostiumów, artyści Teatru V6 przeniosą w najbarwniejsze czasy historii światowej i polskiej muzyki. O kulinarne doznanie zatroszczy się szef Restauracji Four Colors. Równie muzycznie zapowiada się Sylwester w klubie Kij, gdzie na żywo wystąpi rockowy zespół Bandaż Elastyczny.

Ostatni dzień roku warto spędzić w kinie. Kino Charlie zaprasza na Sylwester Premier Filmowych. W programie spotkanie z 3 najlepiej zapowiadającymi się premierami roku 2022, słodki poczęstunek oraz tradycyjna lampka szampana o północy. Widzowie będą mogli obejrzeć nowy film reż. Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debituantów” a na wielkim ekranie będzie można podziwiać zdobywcę Oscara, Joaquina Phoenixa. Phoenix wciela się w “C’mon C’mon”
w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Tej nocy, będzie można także zobaczyć premierowo najnowsze dzieło uwielbianego w Polsce, Pedro Almodovara. Hiszpański mistrz, Pedro Almodóvar, ponownie łączy siły ze swoją wieloletnią muzą Penélope Cruz. “Matki równoległe” to historia dwóch samotnych matek, które spotykają się na sali porodowej. Kilka słów, które zamienią ze sobą w szpitalu, połączy ich losy na wiele lat. Ostatnim prezentowanym filmem sylwestrowej nocy będzie „Hiszpański Romans”. Pełen humoru film Woody’ego Allena to opowieść bogata w niespodzianki, romanse i sercowe kłopoty. Najnowsze dzieło reżysera to również pełen miłości hołd dla kina, które potrafi przyczynić się do wielkich zmian w życiu każdego z nas.

Kulturalny sylwester w łódzkich teatrach 

Na ostatnią noc 2021 roku łódzkie teatry przygotowały sylwestrowy, lekki repertuar, który z pewnością rozbawi i sprawi przyjemność tym, którzy wolą spędzić ten wyjątkowy czas bez hucznego i głośnego świętowania – za to siedząc na widowni ulubionego teatru. W zdecydowanej większości bilety są już dostępne w kasach teatralnych.

Sylwestrowe Radio Retro – koncert w Teatrze Muzycznym

Jak najlepiej rozpocząć Nowy Rok? W dobrym nastroju i z przebojami, które nucą wszystkie pokolenia. Takie właśnie zakończenie roku proponuje Teatr Muzyczny w Łodzi, w którym trwają przygotowania do  „Radio Retro. Nieco swingowego koncertu sylwestrowego”. Reżyseruje Jakub Szydłowski, za oprawę muzyczną odpowiada Daniel Nosewicz, a wystąpią soliści Teatru Muzycznego i gościnnie – Zuzanna Nowakowska. 

„Radio Retro” to polskie szlagiery jak „Już nie zapomnisz mnie” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, ale też światowe przeboje jak „Copacabana”, „Cheek to Cheek”, „I Got Rhythm”, „Fly Me to the Moon” czy „Something Stupid”.

Razem z Kubą  Szydłowskim wybraliśmy piosenki, które z przyjemnością nucą sobie wszystkie pokolenia – atrakcyjne, miłe dla ucha i pełne humoru. Będzie wyjątkowo, z klasą i z szacunkiem dla kunsztu ich twórców, ale i z przymrużeniem oka… Chcemy, by ten swingowy wieczór pozwolił naszym widzom na niczym nieskrępowaną dobrą zabawę i „chwileczkę zapomnienia” – mówi Daniel Nosewicz, który nie tylko odpowiada za aranżacje, ale i poprowadzi orkiestrę Teatru Muzycznego w Łodzi. Publiczność może liczyć na oryginalne interpretacje znanych melodii, bo Daniel Nosewicz – nagradzany kompozytor, aranżer, dyrygent i gitarzysta – słynie z dużych orkiestrowych projektów. Aranżował i dyrygował orkiestrą podczas gwiazdorskich koncertów w Operze Leśnej oraz telewizyjnych muzycznych show z udziałem takich  gwiazd jak Edyta Górniak, Kayah, Natalia Szroeder, Michał Szpak, Kasia Cerekwicka, Kasia Wilk czy Łukasz Zagrobelny. Angażuje się w różnorodne projekty. Przez kilka lat dyrygował i aranżował dla czołówki europejskiego i światowego bluesa w czasie festiwalu „Blues Na Świecie”. Jest też autorem symfonicznych aranżacji piosenek Sławka Uniatowskiego.

W obsadzie sylwestrowo-karnawałowego koncertu znaleźli się soliści Teatru Muzycznego w Łodzi, doskonale znani publiczności i cenieni za znakomite umiejętności wokalne i aktorskie: Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Patrycja Lenarczyk-Onasz, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marek Prusisz oraz reżyserujący „Radio Retro” – Jakub Szydłowski. Gościnnie wystąpi Zofia Nowakowska, która szeroką popularność zdobyła dzięki współpracy z Piotrem Rubikiem i udziałowi w show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Wielbicielom teatru znana jest za sprawą ról w musicalu „Romeo i Julia” Janusza Józefowicza oraz Janusza Stokłosy, a także roli młodej Marii Antoniny w operze „Ça Ira”, autorstwa basisty i lidera zespołu Pink Floyd – Rogera Watersa. Od 2014 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie zagrała w spektaklach „Ale musicale”, „Mamma Mia”, „Piloci”, „Aida” czy „Waitress”. Współpracuje też ze studiami dubbingowymi. Jej głos usłyszeć można było w „Zaczarowanej”, „Muppetach” oraz „Elenie z Avaloru” gdzie dubbinguje postać tytułowej księżniczki Eleny. Ostatniego lata stała się też polskim głosem Nali w produkcji Disneya „Król lew”.

W kolejnych odsłonach koncertu, który zagości w karnawałowym repertuarze teatru, na zmianę z Zuzanną Nowakowską występować będzie  Ewa Kłosowicz-Bociąga. Finalistka pierwszej edycji „The Voice of Poland” występowała w produkcjach dużej sceny Teatru Muzycznego w Gdyni takich jak: „Grease”, „Przygody Sindbada „Żeglarza”, „Chłopi” czy „Skrzypek na dachu”. W wystawianej tam polskiej realizacji musicalu „Notre Dame de Paris” wcieliła się̨ w rolę Esmeraldy. Od 2017 roku związana jest z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, a od zeszłego roku występuje również na deskach  Teatru Muzycznego ROMA w tytułowej roli w musicalu „Aida” i najnowszej produkcji tego teatru – „Waitress ”.

Sylwestrowo-karnawałowy koncert wymaga właściwej oprawy: efektowne kostiumy do „Radio Retro” przygotowuje Ewa Posmyk, a o choreografię dla solistów i towarzyszących im tancerzy zadba Karolina Rejnus-Mroczek.

Bilety dostępne są w kasie teatru oraz online, a widzowie, którzy zdecydują się zakończyć stary rok w Teatrze Muzycznym mogą liczyć też na symboliczną lampkę szampana w przerwie.

Start godz. 19:00.

Koncert będzie także transmitowany przez Radio Lutnia Teatru Muzycznego. Radio nadaje na częstotliwości 90,8 FM.

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na wieczór sylwestrowy z polskimi komediami. W piątek, 31 grudnia o 16:00 na Małej Scenie rozpocznie się „Tańczący z gwiazdami” w reżyserii Michała Walczaka – spektakl w ramach projektu „Sylwester dla bezrobotnych”. O 20:00 na Dużej Scenie widzowie obejrzą „Dobrą zmianę” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Na widzów czeka także lampka szampana, poczęstunek i wiele atrakcyjnych nagród niespodzianek.

„Tańczący z gwiazdami” za symboliczną złotówkę

Specjalne spektakle sylwestrowe dla osób bezrobotnych od wielu lat grane są na scenie łódzkiego Teatru Powszechnego. Wpisują się w cykl comiesięcznych pokazów przedstawień, na które osoby bezrobotne mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę. Dyrektor Ewa Pilawska stworzyła ten projekt z przekonania, że ekonomia, w tym problemy z pracą, nie powinny wykluczać nikogo z możliwości uczestnictwa w kulturze.

W tym roku w symbolicznej cenie (1 złoty) widzowie obejrzą „Tańczącego z gwiazdami” – najnowszą komedię z Małej Sceny napisaną i wyreżyserowaną przez Michała Walczaka. „Zaprosiłam Michała Walczaka do napisania komedii specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, bo ideą działającego tu Polskiego Centrum Komedii jest budowanie swoistego laboratorium gatunku komediowego. Poszukujemy języka polskiej komedii, zderzamy różne estetyki, konfrontujemy różnorodne poczucie humoru. Prezentujemy światowe prapremiery, czyli przecieramy szlaki wielu tytułom niesprawdzonym jeszcze na innych scenach – a to zawsze wiąże się z podjęciem dużego ryzyka artystycznego” – mówi Pilawska, twórczyni Polskiego Centrum Komedii.

„Tańczący z gwiazdami” inspirowany jest postacią łódzkiego dziennikarza i krytyka Bohdana Gadomskiego. Redaktor Gadomski wraz z Bubu Mon Cheri zapraszają widzów do błyszczącego, złoto-diamentowego i kontrowersyjnego świata, w którym (w ekstremalnie trudnych dla artystów pandemicznych okolicznościach) powstaje benefis z udziałem gwiazd: Violetty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Ewy Demarczyk… To świat show-biznesu wraz z jego blaskami i cieniami. W interpretacji Michała Walczaka jest to świat kampowy, przekorny, autoironiczny – przypominający, że jedynie zdrowy dystans do rzeczywistości pozwala nam „nie zwariować”. Przejaskrawione postaci żonglują konwencjami, śmiejąc się z innych, ale także z samych siebie.

O godzinie 20:00 rozpocznie się „Dobra zmiana” – komedia, której główną bohaterką jest uwielbiana przez widzów pomoc domowa Nadia. Sztukę – specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi na zamówienie Ewy Pilawskiej – napisał i wyreżyserował Jakub Przebindowski. Prapremiera odbyła się w maju tego roku. Akcja „Dobrej zmiany” rozgrywa się w łódzkich realiach – przyglądamy się zamożnym mieszkańcom przestronnych apartamentów wypełnionych nowoczesnym designem i dziełami sztuki współczesnej. Fabuła skłania nas do refleksji – ile jesteśmy w stanie zaryzykować i poświęcić, żeby osiągnąć cel? Czy warto udawać kogoś, kim nie jesteśmy? Czy po raz kolejny nieocenione okaże się wsparcie Nadii, która wie, jak skutecznie porządkować życie swoich pracodawców? „Dobra zmiana” to kolejna z cyklu realizacji z udziałem Nadii. Jak jednak podkreśla reżyser Jakub Przebindowski, „w dotychczasowych spektaklach była ona postacią porządkującą rzeczywistość i to ona rozwiązywała problemy, mając receptę na wszystko. W najnowszej sztuce jest inaczej – Nadia staje się elementem gry i musi sobie w tej sytuacji poradzić”. 

Po spektaklu „Dobra zmiana” zaplanowane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W ubiegłych latach wśród głównych nagród znalazły się między innymi bilety lotnicze do Rzymu, vouchery na weekendowe wyjazdy do hoteli w Polsce i za granicą, zaproszenia na kolacje w łódzkich restauracjach czy karnety na całą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Na widzów czeka także lampka szampana oraz poczęstunek.

Bilety w pierwszej strefie kosztują 250 złotych, w drugiej – 200 złotych. Można kupić je online na stronie internetowej lub w kasie biletowej Teatru (tel. 42 633 50 36).

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na dwa sylwestrowe spektakle. W ten niezwykły wieczór Teatr zaprasza widzów na obie sceny teatru.

Propozycja na Sylwestrowy Wieczór na Dużej Scenie to spektakl Seks dla opornych w reż. Pawła Pitery. Alice i Henry, dwoje pięćdziesięcioparolatków, wybrali się do ekskluzywnego hotelu żeby odświeżyć swoje małżeństwo i wyrwać się z codziennej rutyny. Przy pomocy poradnika szukają sposobu na dodanie pikanterii związkowi. Jednak każde z nich koncertowo psuje romantyczne chwile uniesienia. Ona oczekuje czarującego i odważnego mężczyzny, który zaskakiwałby ją kwiatami. On pragnie jedynie świętego spokoju i uśmiechu na twarzy żony. Czy w poradniku znajdą odpowiedź na swoje problemy? Seks dla opornych to błyskotliwa komedia
z niebanalną puentą idealna na spędzenie sylwestrowego wieczoru we dwoje.

Występują: Maria Gładkowska, Wojciech Wysocki

W ten niezwykły wieczór spektakl będzie pokazany dwukrotnie. O godzinie 18:00 z lampką wina w przerwie spektaklu i o godzinie 21:00 z loterią sylwestrową, bankietem i wspólnym powitaniem Nowego Roku.

Sylwester IMPRO, czyli komedia improwizowana na Małej Scenie

Rok 2021 obfitował w nieoczekiwane zwroty akcji, niespodziewane wydarzenia i wyzwania, dlatego warto go pożegnać  z przytupem i na luzie. Sylwester IMPRO to gwarancja fajerwerków śmiechu i wysokoprocentowej zabawy. W improwizowanej komedii dla dorosłych zdarzyć się może wszystko, będzie ekskluzywnie, gęsto, gorąco i niejednoznacznie. Żadnych granic, żadnych tabu, żadnych niedopowiedzeń! Szykujemy dla Was totalną gratkę, dajcie się skusić na wyjątkowo elektryzujący Wieczór Sylwestrowy w Teatrze Nowym!

Występują: Jolanta Jackowska, Kamila Salwerowicz, Michał Kruk i Konrad Michalak.
Improwizowana muzyka na żywo: Dariusz Igielski.

Spektakl rozpocznie się  o godzinie 22:15 z loterią sylwestrową, bankietem i wspólnym powitaniem Nowego Roku.

Sprzedaż biletów na spektakle grane w dniu 31.12.21 do dnia 30 grudnia br. do godz. 15:00.

 

Powitanie Nowego Roku z Teatrem Małym

Teatr Mały w Manufakturze zaprasza na wieczór sylwestrowy od godz. 20:00. Wydarzenie to dwa spektakle oraz konkursy, niespodzianki i wspólne śpiewanie „Ody do starości”. W części pierwszej widzowie zobaczą monodram Przemysława Tejkowskiego pt.” Motel pod Mocnym Amorem”. To współczesna komedia polska – stworzona z potrzeby serca i natchnienia przez Przemysława Tejkowskiego, który właśnie osiągnął pułap 50 lat życia wypełniając je jak dotąd zbiorem niebanalnych doświadczeń – aktor, reżyser, dyrektor, prezes. Część druga to O!IMPRO – sylwestrowa noc komediowa, składająca się z improwizowanych form teatralnych. Bilety kosztują 199,99 zł.

 

„Róbmy swoje” – spektakl z piosenkami Wojciecha Młynarskiego w Teatrze Jaracza

„Róbmy swoje…” to wieczór poświęcony twórczości geniusza polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego. W wykonaniu aktorów Teatru im. Jaracza w Łodzi będzie można usłyszeć niezapomniane piosenki jak i słynne felietony, z których Wojciech Młynarski słynął jako niebywale celny obserwator „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości”. W spektaklu oprócz absolutnych przebojów (m.in. „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy”, „Przyjdzie walec”, „Jeszcze w zielone gramy”), zaprezentowany zostanie bogaty wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych (m.in. „Tak, jak malował pan Chagall”, „Kocham cię życie” czy „Lubmy się”).

Reżyserii spektaklu podjął się Jacek Bończyk (aktor, librecista i reżyser), który wielokrotnie współpracował z Mistrzem, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, odbywającym się przez kilka lat w Gdańsku, z chętnym i osobistym udziałem Autora. Na scenie wystąpią: Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Elżbieta Zajko, Radosław Osypiuk, Bogusław Suszka i Mariusz Witkowski.

Wieczór rozpocznie się o godz. 20:00. Bilety: 120 – 80 zł.

 

Gala sylwestrowa w Teatrze Wielkim

Karnawałowa atmosfera uprawnia do odejścia od stereotypu i sztampy, pozwala na „nadzwyczajne” – nierzadko z przymrużeniem oka – potraktowanie najsłynniejszych przebojów opery, operetki i musicalu. Muzyczny wieczór przygotuje Giorgio Madia – autor takich przebojów scenicznych w Teatrze Wielkim, jak np.: „Opowieści Hoffmanna”, „Zemsta nietoperza”, „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Dziadek do orzechów”. Wystąpią: Bernadetta Grabias, Patrycja Krzeszowska, Hanna Okońska, Anna Wierzbicka, Arkadiusz Anyszka, Andrzej Kostrzewski, Dawid Kwieciński, Łukasz Motkowicz, Rafał Pikała, Przemysław Rezner, Robert Ulatowski, Monika Maciejewska-Potockas, Gintautas Potockas, Karolina Urbaniak, Giuseppe Stancanelli, Alicja Bajorek, Riho Okuno, Nazar Botsiy, Paweł Kurpiel, Joshua Legge, Jakub Olejnik oraz Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

Artyści będą bawić się wraz z widzami przy lubianych przebojach ze wszystkich gatunków muzyki.

Początek wieczoru o godz. 20:00.