Transatlantyk Festival

TRANSATLANTYK FESTIVAL, 14-21 lipca

Organizator: Fundacja Transatlantyk Festival, Łódzkie Centrum Wydarzeń

Więcej >

 

Transatlantyk Festival, wielkie święto kina, które drugi rok z rzędu ożywi Łódź, rozpocznie się 14 lipca i potrwa do 21 lipca.

W programie znajdziemy najlepsze filmy z całego świata, najciekawsze premiery najważniejszych międzynarodowych festiwali, budzące emocje filmy sezonu oraz starannie wyselekcjonowaną klasykę. Bogaty program filmowy zostanie uzupełniony o prezentację zaskakujących debiutów znanych i cenionych reżyserów.

15-letnim doświadczeniem, zdobytym podczas pracy przy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, podzieli się Joanna Łapińska, która została dyrektor programową Transatlantyk Festivalu.

Wśród wydarzeń Transatlantyku nie zabraknie znanych i lubianych przez łodzian inicjatyw: Kina Kulinarnego oraz Kina Łóżkowego.

Nad programem Kina Kulinarnego od pierwszej odsłony sekcji czuwa Thomas Struck, wieloletni kurator cyklu Berlinale, a szefami kuchni byli do tej pory m.in. Wojciech Modest Amaro, Martin Gimenez Castro, Aleksander Baron, Witek Iwański. Prezentowane dokumenty i fabuły poruszają ważne tematy dotyczące kultury jedzenia, a integralną częścią każdego seansu filmowego jest uroczysta kolacja, przygotowana przez najlepszych szefów kuchni.

Łóżkoteka to wyjątkowy projekt filmowo-edukacyjny, który trafił na listę najpiękniejszych kin plenerowych wg Buzfeed.com oraz 21 najlepszych kin plenerowych na świecie wg portalu American Express Essentials. 50 łóżek, z których każde wyposażone jest w projektor, stanie w centrum Łodzi, a prezentowane filmy to najgłośniejsze propozycje sezonu 2016/2017, które będzie można obejrzeć w niezwykłej przestrzeni.

Program wydarzeń muzycznych VII edycji Transatlantyk Festivalu jest przygotowywany przez światowej sławy kompozytora oraz Twórcę i Dyrektora festiwalu, Jana A.P. Kaczmarka. Transatlantyk Festival w Łodzi to fenomenalni goście muzyczni oraz unikatowe konkursy kompozytorskie, od lat będące muzyczną wizytówką festiwalu. Zaprezentowane zostanie szerokie spektrum współczesnej muzyki filmowej – polskiej i światowej.

Nowością tegorocznej edycji będą otwarte koncerty. Podczas Transatlantyk Festivalu pojawią się zespoły, które odzwierciedlają najważniejsze zjawiska polskiej sceny muzycznej. Szczegółowy repertuar wkrótce.