V edycja konkursu PRZECIEKI SZTUKI

[vc_row][vc_column][vc_empty_space][ultimate_heading main_heading=”V edycja konkursu PRZECIEKI SZTUKI” main_heading_color=”#0a0a0a” main_heading_font_family=”font_family:Lato|font_call:Lato|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;” margin_design_tab_text=””][/ultimate_heading][vc_empty_space][vc_single_image image=”13277″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Dziś startuje piąta edycja „Przecieków sztuki” – konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 50.000 zł na 2 projekty artystyczne – czyli do 25.000 zł dla każdego
z laureatów. Twórcy mogą wykazać się kreatywnością na określonych polach: przygotować instalacje artystyczne, rzeźby lub płaskorzeźby.

 

Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń:

„W ciągu ostatnich lat udało się sprowadzić do Łodzi światowe gwiazdy street artu, dzięki czemu zyskała ona międzynarodową sławę miasta związanego z nowoczesną sztuką. Celem projektu „Przecieki sztuki” jest umożliwienie działania młodszym i mniej znanym twórcom, którzy nie mają jeszcze wyrobionej marki, a których pomysły artystyczne mogą być równie interesujące”.

 

Do tej pory, w ramach „Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. takie projekty jak: „Skate”  -instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy”-  instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim czy „Poduszka” – instalacja Aleksandry Mitręgi na dworcu Łódź Fabryczna. W 2017 roku Tomasz Kajszczarek, prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”vc_default”][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”Formularz zgłoszeniowy” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fcentrumwydarzen.lodz.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F03%2FFormularz_zgloszeniowy_projeku_Przecieki_Sztuki_2020.doc|||”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”Regulamin” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fcentrumwydarzen.lodz.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F03%2FRegulamin_V_edycji_projektu_Przecieki_Sztuki.doc|||”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]„Projekt funkcjonuje na zasadzie stypendium na realizację działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Mogą do niego przystąpić wszyscy zainteresowani, bez konieczności legitymowania się indeksem jakiekolwiek uczelni artystycznej. W tym roku zwiększyliśmy środki na działania.  Łączna kwota wsparcia to 50.000 zł na 2 projekty artystyczne – czyli do 25.000 zł dla każdego z laureatów. Pieniądze mogą być wydane przy zachowaniu podziału 22.5/2.5 – np. 22.500 zł na zakup materiałów plastycznych lub usług niezbędnych do wykonania przedstawionego wcześniej obiektu lub działania oraz 2.500 zł na wynagrodzenie” – wyjaśnia Michał Bieżyński.

 

Zdarzyło się także tak, że potencjał kilku projektów sprawił, że zostały one „wyciągnięte” z ram konkursu, a ich formuła rozwinięta, skutkiem czego zostały one dofinansowane wyższą kwotą. Tak stało się z „Wszystko się ułoży” – instalacją z pianki poliuretanowej autorstwa Marty Krześlak oraz rozpromowaną na cały świat „Nostalgią” – instalacją z kwiatów i żywicy epoksydowej na przystanku tramwajowym autorstwa Dominiki Cebuli. Ta ostatnia odbiła się szerokim echem na takich portalach jak: boredpanda.com,  thisiscollosal.com, designyourtrust.com, fubiz.net, ellle.pl czy bryla.pl.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić  formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba przedstawić propozycje projektu artystycznego w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy: przeciekisztuki@lcw.lodz.pl  w terminie 9.03-31.05.2020 r.


Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy regulamin projektu dostępne będą w dniach
9.03-31.05.2020 r. na stronie Łódzkiego Centrum Wydarzeń – www.lcw.lodz.pl oraz na profilu „Przecieków sztuki” – www.facebook.com/przeciekisztuki.

 

Spośród nadesłanych zgłoszeń, w terminie 21 dni od daty zakończenia naboru, zostaną wybrane maksymalnie dwa projekty artystyczne. Za wybór artystów, koordynację, promocję oraz organizację projektu odpowiedzialna będzie para kuratorów:

 

– Michał Bieżyński –  kurator ds. sztuki miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń

– dr Aleksandra Ignasiak – Kierowniczka Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi

 

„Preferowane będą projekty przestrzenne – rzeźby, instalacje artystyczne, płaskorzeźby, realizacje site-specific, etc. Projekty mogą być tworzone tylko i wyłącznie w przestrzeniach dostępnych dla wszystkich mieszkańców, do których w bezpieczny sposób można dotrzeć. Nie będą brane pod uwagę projekty artystyczne realizowane na terenie takich przestrzeni jak: pustostany, opustoszałe budynki, przestrzenie zamknięte dla mieszkańców” – mówi Aleksandra Ignasiak z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

 

Projekt „Przecieki sztuki” nie jest organizowany na zasadzie festiwalu, który odbywa się w jednym, konkretnym terminie, a funkcjonuje bardziej jako całoroczny program. Ma on na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia  o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki temu na łódzkich ulicach, w przestrzeni skwerów i podwórek powstaną innowacyjne obiekty artystyczne rozwijające ideę Łodzi jako miasta związanego
z nowoczesną sztuką.

 

Rezultatem działań artystycznych będą dostępne dla wszystkich mieszkańców uliczne realizacje plastyczne. Dodatkowe informacje można uzyskać również na stronie FB projektu:

www.facebook.com/przeciekisztuki[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13271″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]