600. Urodziny Łodzi. Znamy pierwszych artystów.

W 2023 r. Łódź świętuje swoje 600. urodziny. Obchody będą trwały cały rok, a główny urodzinowy weekend przypada na 28–30 lipca. Poznaliśmy pierwsze muzyczne gwiazdy imprezy. Do line-upu 600. Urodzin Łodzi dołączają Tom Odell, Young Igi, Oki i Otsochodzi. Artyści wystąpią 29 lipca 2023 r., na plenerowym, bezpłatnym koncercie w Łodzi. 

Tom Odell jest brytyjskim artystą, zdobywcą BRITs’ Critics’ Choice Award. Jego utwór „Another love” (ponad 575 mln wyświetleń na YoutTubie!) stał się tłem dla tysięcy nagrań, będących wyrazem solidarności z Ukrainą i sprzeciwu wobec wojny.

Odell zadebiutował w 2012 roku EPką „Songs from Another Love”, która została przyjęta przez słuchaczy i krytyków z wielkim entuzjazmem i zwróciła na niego uwagę wielu wpływowych dziennikarzy muzycznych. Zdobywca BRITs’ Critics’ Choice Award, nagrody, którą we wcześniejszych latach wygrały m.in. Florence & The Machine i Adele. Przed premierą pierwszego krążka Odell wystąpił jako support grupy The Rolling Stones w Londynie. Jego ostatnia płyta „Wrong Crowd” zebrała doskonałe opinie, a artysta wyprzedał w Polsce takie sale jak warszawski Torwar. Jego występ na 600. Urodzinach Łodzi będzie jedynym w 2023 r. w Polsce. 

Young Igi, Oki i Otsochodzi to wybuchowa mieszanka i zjawisko hip hopu ostatnich lat. Podczas specjalnie przygotowanego na 600. Urodziny Łodzi show fani będą mogli usłyszeć największe bangery tych twórców. Pod sceną nie będzie miejsca na nudę – artyści planują wyjątkowe zwieńczenie swoich występów. 

OKI – rocznik ‘98, debiutanckim albumem “47playground” wdarł się przebojem nie tylko na 2. miejsce OLiS, ale również do rodzimego mainstreamu, gdzie skutecznie zbudował swoją pozycję na rynku muzycznym. Artystyczny potencjał potwierdził wydanym projektem “77747mixtape”, który zyskał status złotej płyty. Za oba wydawnictwa otrzymał w lutym 2021 roku nagrodę Bestseller Empiku jako odkrycie roku w kategorii “Muzyka”. 10 czerwca 2022 wydał solowy “PRODUKT47” – album, który już w przedpremierze uzyskał status złotej płyty. 

Otsochodzi jest jedynym z najciekawszych polskich raperów młodego pokolenia. Wielomilionowe odsłuchy jego kawałków na YouTube oraz status platynowej plyty tylko umocniły jego pozycję na rynku muzycznym. 

Young Igi to prekursor nowej fali rapu. Muzyka Young Igiego i jego autorskie teksty tworzą mieszankę, wobec której trudno przejść obojętnie. Zasłużoną popularność przyniół mu utwór Kush z pogranicza trapu i hiphopu. 

OKI, Otsochodzi i Young Igi są autorami hitowego projektu “OIO”, którego LP pokryła się potrójną platyną. To z tego albumu pochodzą największe hity, jak “Worki w tłum”, “MVP” czy “Amerykańskie teledyski”.