ETAM / ROBERT PROCH | Enjoy the silence | Sienkiewicza 81

Etam Cru wrócili do Łodzi z ogromnym muralem

Po trzech latach Etam Cru, autorzy najbardziej znanych łódzkich murali, „Babci z kurką” przy al. Politechniki oraz „Dziewczyny” i turkusowego „Słonia” przy ul. Uniwersyteckiej, wrócili do Łodzi. Przy współpracy z Robertem Prochem stworzyli swój siódmy mural w samym centrum miasta.

Zakończyły się prace związane z drugą realizacją w ramach projektu UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to ogromny mural autorstwa znanych łodzianom artystów z grupy Etam. Po słynnym „Słoniu” i „Dziewczynie” przy ul. Uniwersyteckiej i „Babci z kurką” przy al. Politechniki, Sainer i Bezt z Grupy Etam po trzech latach wrócili do Łodzi i stworzyli swój siódmy mural. Mural powstał w kolaboracji z jednym z najlepszych malarzy wielkoformatowych w Polsce – Robertem Prochem z Poznania.

Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź:

– Choć w projekcie UNIQA Art Łódź odchodzimy od klasycznych murali, ściana na terenie parkingu OFF Piotrkowska ma niesamowity rozmiar i znakomitą lokalizację. Obok niej, ulicą Sienkiewicza, przejeżdżają codziennie tysiące łodzian, nie wspominając o osobach, które po prostu odwiedzają „Offa”. Mając to na uwadze, uznaliśmy, że do pracy w tak szczególnym miejscu powinniśmy zaprosić wyjątkowych artystów. Wybór był oczywisty – Grupa Etam. Absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych, a obecnie malarze, których realizacje można spotkać już m.in. w takich miejscach, jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie. Dodatkowo do współpracy udało się zaprosić Roberta Procha, absolwenta Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu, jednego z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce. Biorąc pod uwagę rangę oraz poziom artystyczny, współpraca tych trzech twórców sprawi, że będzie to najprawdopodobniej jedna z najciekawszych realizacji muralowych w tym roku na świecie. Choć powierzchnia „płótna” była ogromna – prawie 700m2 – prace nad muralem trwały 8 dni. Mural nie powstałby bez wsparcia technicznego partnerów projektu, firmy Riwal, która zapewniła podnośniki oraz firmy Flugger, która przekazała farby i materiały malarskie.

– Mural jest utrzymany w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji. Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia Grupy Etam, która odpowiedzialna jest za postać mężczyzny oraz martwą naturę leżącą na stole, z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanego w typowej dla Roberta Procha stylistyce – opowiada Bieżyński. – Bazując na doświadczeniach animacyjnych, w pracach Procha podstawowym pierwiastkiem kompozycji jest ruch, którego poszczególne sekwencje multiplikuje, modyfikuje i przetwarza w odpowiedni sposób. Jednym z głównych źródeł inspiracji artysty jest malarstwo znakomitego irlandzkiego malarza Francisa Bacona.

Jest to druga realizacja w ramach międzynarodowego projektu artystycznego UNIQA Art Łódź, w ramach którego w centrum miasta powstają różnorodne obiekty sztuki – rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne, realizacje site-specific. Do prac artystycznych wykorzystywane będą różne materiały i technologie, żeby projekt był jak najbardziej zróżnicowany. Łódzkie Centrum Wydarzeń chce zaprezentować mieszkańcom jak najszerszą paletę rozwiązań plastycznych, aby poza płaszczyzną stricte artystyczną, projekt pełnił funkcję edukacji wizualnej. Pierwsze instalacje już pojawiły się przy ul. Piotrkowskiej. Artysta ze Szczecina, ukrywający się pod pseudonimem Lump, stworzył na bazie słupów plakatowych ogromne przedmioty-ikony, związane z okresem PRL-u. Można zobaczyć m.in. przeskalowaną słynną pralkę „Franię”, ogromny syfon do wody sodowej, termos czy kawiarkę. Projekt UNIQA Art Łódź organizowany jest przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Sponsorem głównym projektu jest łódzka firma ubezpieczeniowa UNIQA.