Festiwal Światła

FESTIWAL KINETYCZNEJ SZTUKI ŚWIATŁA LIGHT MOVE FESTIVAL, 29 września-1 października

Organizator: Fundacja Lux Pro Monumentis, Partner: Łódzkie Centrum Wydarzeń

Więcej >

 

„No limits szlakiem awangardy” – to temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival, jednej z największych tego typu imprez w Europie, która w tym roku wyjątkowo rozpocznie się wcześniej. Fundacja Lux Pro Monumentis zaprasza wraz z Łódzkim Centrum Wydarzeń na niezwykłe, trzydniowe widowisko 29 września -1 października.

Beata Konieczniak, pomysłodawca festiwalu i członek Rady Fundacji Lux Pro Monumentis: – 2017 jest rokiem awangardy, a awangarda ma niesamowite znaczenie dla kształtowania kultury i sztuki. 30 marca zakończony zostanie nabór prac w dwóch kategoriach: projekcje wielkoformatowe oraz instalacje świetlne. Chcemy pokazać najpiękniejsze miejsca związane z historią i dziedzictwem kulturowym Łodzi i udowodnić, że działania twórcze mogą zmienić miasto. Czeka nas prawdziwa rewitalizacja światłem.

Dzięki współpracy z największym Festiwalem Światła na świecie – Fête des Lumières w Lyonie – organizatorzy zestawią ze sobą twórczość łódzkich artystów, jak Władysław Strzemiński, Józef Robakowski i Antoni Mikołajczyk, z francuskimi twórcami sztuki awangardowej, a także pokażą najnowsze prace polskich i światowych artystów wizualnych.

– Light Move Festival to największe, plenerowe, ogólnodostępne wydarzenie artystycznokulturalne w kraju – mówi Izabela Zbonikowska, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń. – Od 2011 festiwal gromadzi corocznie ponad pół miliona gości podziwiających prace artystów polskich i światowych. Liczymy, że w tym roku dzięki zmianie daty i bardziej sprzyjającej aurze pogodowej festiwalowe projekcje zobaczy nawet 700 tys. łodzian.

Główną rolę odgrywają sztuki wizualne, światło, muzyka i teatr. Program festiwalu obejmuje spektakularne pokazy na najważniejszych zabytkowych budynkach w Łodzi, projekcje wielkoformatowe, dla których ekranem jest zabytkowa architektura, świetlne rzeźby artystyczne, widowiska audiowizualne, koncerty oraz wystawy. Co roku do Łodzi przyjeżdżają najlepsi na świecie light designerzy, m.in. z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

LMF każdego dnia rozpoczyna się o godz. 18.45, a kończy o północy. Zwiedzający mogą podziwiać iluminacje, mappingi 2D/3D oraz instalacje bezpłatnie.

Festiwal ma Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.