Nowa energooszczędna iluminacja świąteczna na Piotrkowskiej

Nowa energooszczędna iluminacja świąteczna na Piotrkowskiej

Chociaż na pierwsze pełne zachwytu spacery Piotrkowską można się było wybrać już dwieście lat temu, najbardziej reprezentacyjna ulica Łodzi nie straciła wyjątkowego charakteru, wręcz przeciwnie – z każdym rokiem zyskuje coraz więcej blasku. W okresie przedświątecznym ubierze się w bożonarodzeniowe szaty dzięki nowej, przygotowanej z troską o środowisko, iluminacji, która zabłyśnie 1 grudnia i będzie cieszyć oczy do 2 lutego.

Pomagamy

Wydarzenie zainauguruje uroczyste zapalenie lampek na choince przy Centralu w sąsiedztwie pomnika jednorożca o godz. 17.45. Ten przywilej zyska osoba lub firma, która zaproponuje najwyższą kwotę w licytacji na rzecz Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci. W uroczystości weźmie udział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Jasność! Widzę jasność

Spacerujący Piotrkowską poczują magię zbliżających się świąt za sprawą rozpiętych nad ich  głowami baldachimów, dających efekt skrzącego się nieba, czy dekoracji ulicznych lamp w formie przeskalowanych bombek. W pasażu Rubinsteina najmłodsi mają szansę pokręcić się na rozświetlonej karuzeli, a ci, którzy mają ochotę uwiecznić w kadrze wyjątkowe momenty spędzone w Łodzi, usiąść w jednej z ogromnych bombek przemienionych w ławki i poczuć się niczym bohater Kingsajzu.

Mikołaj, Elfy, rękodzieło, symulator lotu, Hogwart…

A ponieważ iluminacja wprawia w świąteczny nastrój i prowokuje do nucenia kolęd i wypatrywania śniegu, podczas wizyty na ulicy Piotrkowskiej warto wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy przygotowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń i zaopatrzyć w niepowtarzalne prezenty, podejrzeć elfy przy pracy i opowiedzieć o swoich marzeniach Świętemu Mikołajowi.

Ci, którzy po pamiątkowych selfie przy lubianych przez łodzian błyszczących ramkach o świątecznym charakterze i kubku gorącej herbaty na jarmarku, chcieliby dać odpocząć rękom od cykania zdjęć i dźwigania toreb pełnych bożonarodzeniowych upominków, mają wiele możliwości. Mogą odwiedzić jedną z licznych restauracji przy ulicy Piotrkowskiej (zabraliście już dzieci do Espresso Patronum, która przenosi do świata Harry’ego Pottera?) bądź sprawdzić niezwykłą ofertę niedawno otwartej Mediateki MeMo, w której oprócz tysięcy książek do wypożyczenia jak w tradycyjnej bibliotece możemy skorzystać z drukarki 3D, symulatora lotu, profesjonalnego studia nagrań (czy komuś marzy się własny podcast lub audiobook?), sali z instrumentami muzycznymi, z perkusją, pianinem i gitarami na czele, ułożyć Hogwart z lego i stworzyć zoo z duplo albo pobujać się na huśtawce. Zaś kiedy już się rozgrzejemy… Może ktoś ma ochotę na podniebny lot balonem, którego czasza przypomina wielką, kolorową bombkę albo rajd samochodowy po Piotrkowskiej?

A co z planetą?

Dzięki zastosowaniu nowej technologii led iluminacja na ulicy Piotrkowskiej zużyje blisko 40% prądu mniej niż w ubiegłym roku. – Nacisk kładziony na oszczędzanie i troskę o planetę będzie widoczny m.in. przy charakterystycznym napisie #kochamłódź – mówi Piotr Kurzawa, zastępca dyrektora Łódzkiego Centrum Wydarzeń. – Stanie on na działce przed budynkiem Hi Piotrkowska, partnera napisu, a rozświetlające go lampki będą zasilane dzięki… napędzanym przez ludzi rowerom.

Technologie, zawarte w projekcie oraz materiały, które wykorzystano w produkcji, spełniają nowoczesne, wyśrubowane normy jakościowe i energooszczędne.

– Dodatkowo w tym roku iluminacja będzie świecić tylko w cyklu świecenia latarni, a nie jak poprzednia całą dobę, co też wpłynie na oszczędności – podkreśla Piotr Kurzawa z ŁCW.

Rozświetlony dywan miasta

Elementy wszystkich konstrukcji zostały zaprojektowane tak, by łączyć w sobie walory estetyczne i użytkowe. Dekoracje zachwycają, lecz przede wszystkim współgrają z otoczeniem i środowiskiem. Samodzielne atrakcje, karuzele, balony, siedziska w bombkach czy stylizowane pojazdy mechaniczne wyposażono w stabilną konstrukcję, pozwalającą na korzystanie z nich jak z atrakcji w parkach rozrywki. Wszystkie elementy posiadają odpowiednie zabezpieczenia, a użyta w nich dekoracja świetlna o niskim napięciu daje gwarancję bezpieczeństwa  użytkowników.

Gdybyśmy mogli unieść się w powietrze, by podziwiać świąteczną iluminację, zobaczylibyśmy, że ulica Piotrkowska udekorowana świątecznymi kompozycjami przypomina wielki dywan miasta z rozrzuconymi nań bożonarodzeniowymi zabawkami.