fbpx

Jemy w Łodzi Food Fest

Wrzesień stoi pod znakiem największego łódzkiego festiwalu kulinarnego. W tym roku motywem przewodnim będą pierogi świata, a imprezie jak zawsze będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje.

Jemy w Łodzi Food Fest to największy festiwal organizowany przez portal Jemy w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń. W tym roku po raz kolejny do partnerów dołączyła Fuzja Łódź i marka Bidfood. Wspólnie wybrali oni tegoroczny kulinarny motyw przewodni, a są nim pierogi świata. Festiwal rozpocznie się w piątek 13 września, będzie trwał 10 dni, aż do niedzieli 22 września 2024. 

Pierogi na kilkadziesiąt sposobów

W festiwalu bierze udział ponad 20 restauracji – pierogi każdej z nich mają inne nadzienie, formę i sposób podania. Są pierogi z Polski, Ukrainy, Gruzji, Chin czy Włoch. Są bezmięsne pierogi z kaszą, owocami, serem czy ziemniakami, i oczywiście mięsne z aromatyczną wołowiną, perliczką, kaczką,  dziczyzną czy białą kiełbasą. Jedne mają postać klasyczną, a są też pierogi uszka, sakiewki czy pizza (calzone). Mogą być inspirowane kuchniami świata, ale również łódzkim jednorożcem. Są gotowane, pieczone, smażone, mamy też pierogi w zupie. Jak zawsze restauracje zaszalały również z ciekawymi dodatkami, wśród których można chociażby wymienić białą truflę, karmelizowane figi, kandyzowane igły świerku cytrynowego, a nawet watę cukrową. Choć pogoda nie zapowiada jeszcze jesieni, na talerzach nie zabraknie sezonowych grzybów, dyni i śliwek.

Pierogowe słodkości

Jemy w Łodzi Food Fest spośród innych festiwali wyróżnia wyjątkowo duża różnorodność wydarzeń towarzyszących – nie inaczej będzie w tym roku. Pierwsze już za nami – w sobotę (tuż przez rozpoczęciem zbiorów) odwiedziliśmy winnicę Smolis, w której Jean Thierry Smolis produkuje jakościowe wina tradycyjną szampańską metodą. Początek festiwalowego weekendu będzie zaś stał pod znakiem słodkości. W piątek butikową cukiernię Cocoart’s odwiedzi Antoni Rochala, uczestnik pierwszej edycji Bake off, wykładowca florenckiego Cordon Bleu. Razem z Darią i Adamem Marszałkami przygotują monoporcję inspirowaną włoskimi pierożkami ravioli, która będzie dostępna przez cały weekend. W sobotę zaś zapraszamy na pop up Asi Banad, cukierniczki i autorki bloga Posypane.pl, który odbędzie się w lodowym bistro Milk. Będą jesienne lody, ciasta i autorskie desery, które ozdobią ciasteczka w kształcie pierogów.

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

W niedzielę wycieczka do Starego Folwarku Tworzyjanki. W pięknych zabytkowych zabudowaniach na czas imprezy zostanie stworzona festiwalowa Weranda Tworzyjańska. To tam serwowane będą pierogi, odbędzie się gotowanie na żywo, a również warsztaty dla dzieci z lepienia pierogów (dla małych uczestników przewidziano też dodatkową atrakcję – jazdę na kucyku). We wtorek (17 września) pierogi (i to gruzińskie!) będą przygotowywali dorośli. Warsztaty chinkali odbędą się w restauracji Lavash i oczywiście zakończą wspólną ucztą. Dzień później w środę kolejne spotkanie klubu kolacyjnego Jemy w Łodzi. Tym razem uczestników gościć będzie restauracja Mare e Monti, a w głównej roli włoskiej biesiady przy wspólnym stole wystąpią pierożki ravioli.

Degustacja w Fuzji i słodki spacer

W drugi festiwalowy weekend przygotowaliśmy degustację win i słodki spacer. W sobotę z zabytkowej kotłowni Scheiblera na terenie Fuzji, przy blasku świec i muzyce na żywo odbędzie się wyjątkowo klimatyczna degustacja win, którą poprowadzi sam Michał Bald. W niedzielę ruszmy na wycieczkę po Księżym Młynie ze znaną łódzką przewodniczką Justyną Tomaszewską. Najpierw zwiedzanie, a potem słodki poczęstunek w autorskiej pracowni Sugar by blonde na Kocim Szlaku.

Pinsy, plakaty i konkursy

Tegoroczną tradycją jest, że każdemu festiwalowi towarzyszy autorski pins stworzony przez łódzką markę Pinswear. Można je kupić, ale też wygrać w naszych konkursach, podobnie jak festiwalowe plakaty stworzone przez Igora Jankowskiego inspirowane Bauhausem.  Co więcej – będą też pierogowe torby na zakupy z festiwalową grafiką.

Jak zawsze listę wszystkich dań i wydarzeń będzie można znaleźć na stronie www.jemywlodzi.pl, specjalnej festiwalowej stronie festiwal.jemywlodzi.pl i w mediach społecznościowych.