Magia świąt na Piotrkowskiej

Nie trzeba jechać na Biegun Północny, żeby poczuć świąteczny klimat. Za sprawą jarmarku bożonarodzeniowego na ulicy Piotrkowskiej nie tylko spotkamy Świętego Mikołaja i elfy, ale także będziemy mieli szansę wypełnić brzuchy smakołykami, a nozdrza zapachami wypieków i korzennych przypraw.

Wszyscy ci, którzy z przejęciem wyczekiwali pierwszych taktów „Last christmas” w radiu i przebierali nogami na myśl o przygotowaniach do Gwiazdki, mają szansę zanurzyć się w bajkowym świecie prezentów i marzeń czekających na spełnienie. Wystarczy wybrać się na spacer Piotrkowską, gdzie od numeru 104 (w sąsiedztwie Urzędu Miasta Łodzi) do 138/140 (przy Off Piotrkowska Center) czeka kilkadziesiąt drewnianych budek, których wnętrza skrywają prawdziwe skarby. Jarmark bożonarodzeniowy każdej zimy oddziałuje na wszystkie zmysły odwiedzających.

Smak i węch

Większość Polaków nie wyobraża sobie Wigilii bez pierogów, naturalne więc, że nie mogło zabraknąć ich na jarmarku. Ciekawi nowych smaków chętnie sięgną po ich gruzińskich braci – chinkali, ale także po debiutujące na jarmarku pieczone kasztany i naleśniki.

Amatorzy klasyki – chleba, miodów i szynek dojrzewających – również powinni czuć się usatysfakcjonowani, ponieważ czeka na nich bogaty wybór każdego z wymienionych produktów.

Jarmark stanie się wehikułem, który przeniesie nas na Podhale za sprawą serów, do Iranu dzięki sezamowo-karmelowemu smakowi chałwy, do greckiego gaju oliwnego i na Litwę, gdzie podniebienie miło podrażnią sękacze. Mamy szansę, nie wyjeżdżając z Łodzi, poczuć się niczym w kaukaskiej lub ukraińskiej restauracji, bo w tym roku przysmaki z tych krajów wzbogacą kulinarną ofertę jarmarku.

Miłośnicy wieczorów z książką lub netfliksem, lubiący ogrzać ręce o kubek z gorącym pysznym napojem, mogą wybrać coś dla siebie z bogatego asortymentu herbat owocowych, a ci, którzy chcieliby rozgrzać się na miejscu, wypić porcję aromatycznego grzanego wina.

Jeśli ktoś marzył kiedykolwiek, żeby skosztować lizaków, wyglądających jak wyciągnięte ze słynnej chatki z historii o Jasiu i Małgosi, ma okazję wyposażyć się w cukrowe laseczki jak z bajki właśnie na jarmarku. A skoro przy domku czarownicy jesteśmy, w ofercie nie mogło zabraknąć pierników, które nie tylko doskonale smakują, ale także czarują zapachem korzennych przypraw.

Dotyk i wzrok

Wełniane pompony wieńczące czapki w każdym kolorze tęczy przypominają instalację artystyczną. Artyzmu nie można również odmówić ceramicznym kubkom, czarkom, mydelniczkom, pyszniącym się na jarmarku bogactwem barwnych szkliw i zamkniętych w glinie stempli, utrwalających bez względu na porę roku delikatność natury i wytworów ludzkich rąk – liści, kwiatów i koronek. Rękodzieło jest ważnym elementem jarmarku, a jego twórcy wystawią w budkach na Piotrkowskiej rękawice, bransoletki, torebki, saszetki, zakładki do książek, figurki, swetry – jeśli nie na siebie, to na… kubki. Jarmark jest dobrym miejscem do uzupełnienia wytłuczonych przez dzieci bądź pupili bombek (no, może i nam, dorosłym, niekiedy zdarza się zahaczyć o choinkę), a ponieważ święta to czas wybaczania, w budkach znajdziemy nie tylko prezenty dla dzieci (i dla siebie – na ukojenie skołatanych nerwów), ale i dla zwierząt, nawet jeśli ich ulubioną rozrywką w okresie okołoświątecznym jest polowanie na łańcuchy i obgryzanie gałązek udekorowanego na Boże Narodzenie drzewka.

Słuch

Nie tylko gwar rozmów i śmiech dzieci wybrzmią podczas jarmarku bożonarodzeniowego na ulicy Piotrkowskiej. Przed nami bogaty program koncertowy, a w nim w najbliższym tygodniu muzyczny piątek z DJ-em Valdim (2 grudnia, godz. 17–20), koncert, podczas którego wystąpi duet Oliwia Osmolińska & Gabriel Hadley (3 grudnia, godz. 16–17.15), performance Stanisława Hurnika (3 grudnia, godz. 17.30–18.45), świąteczny spektakl dla dzieci (4 grudnia, godz. 15.30–16.45), występ wokalistki ZOSI. O kolejnych wydarzeniach towarzyszących jarmarkowi można przeczytać: na Facebooku: https://www.facebook.com/LodzkieCentrumWydarzen.

Ho, ho, ho!

Na ulicy Piotrkowskiej będzie się można poczuć jak na Biegunie Północnym. W wiosce elfów spotkamy i Mikołaja, i jego małych pomocników – najmłodsi zobaczą, jak wygląda fabryka zabawek i funkcjonuje elfia poczta, niezwykle ważna instytucja w okresie świąt, wszak dzięki niej Święty dostaje listy prezentów od dzieci z całego świata. 9 grudnia Mikołaj przewiezie je saniami po Piotrkowskiej – i to bez względu na to, czy ulice miasta przykryje biały puch, za sprawą pewnej bardzo praktycznej magii.

Godziny otwarcia

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 11–19 i w weekendy w godz. 12–21.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH 

26 listopada (sobota):
16–17.15 Ten Tonye 

Wokalista i autor tekstów Adrian Sudak pierwszą piosenkę nagrał w wieku 18 lat. Inspiruje się hip-hopem, popem i alternatywą, co doskonale słychać w lekko balladowym utworze „Czekam na stacji” czy piosence „Kruki i Wrony”. – Marzę o świecie, w którym każdy wsłuchuje się w bardzo skutecznie zagłuszany głos serca i ma dość odwagi by podążać za nim i podejmować się zmian – mówi Ten Tonye. – Wiesz, moim zdaniem każdy spełnia marzenia, ale różnica polega na tym, że nie wszyscy spełniają swoje.

17.30–18.45 Mateusz Tranda 

Mateusz Tranda, gitarzysta akustyczny, kompozytor, nauczyciel, znajduje inspirację we wszystkim, co porusza jego wrażliwość – od wielkich i uznanych jak Laurence Juber, Tim Sparks, Jorma Kaukonen, Eric Clapton, Tommy Emanuel po zwykłe, małe sprawy. Muzyk, który charakteryzuje się warsztatem i dojrzałością twórczą, a jednocześnie pamięta o tym, co w muzyce najważniejsze: o emocjach. Dlatego jego koncerty oczarowują słuchaczy niepowtarzalnym klimatem. – Chciałbym, żeby moja muzyka sprawiała, że ludzie choć na chwilę zapomną o codzienności, problemach, oderwą się – mówi.

 

27 listopada (niedziela):

15.30–16.45 Miłosz Paprocki

Miłosz Paprocki to chłopak z gitarą, songwriter, tworzący utwory na pograniczu popu, bluesa, hip-hopu, R&B i folku. Jego teksty opowiadają o sprawach codziennych, wzlotach i upadkach, mają zróżnicowane flow, co urozmaica występy. Występuje solo, w towarzystwie gitary i loopera.

17.00–18.15 Jumper

Jumper to 19-letni łodzianin, który muzyką zajmuje się od dziecka. Po 9 latach szkoły muzycznej i nauki gry na gitarze, podczas akcji #hot16challenge2 położył swoje pierwsze wersy na beacie i wtedy zaczęła się jego przygoda z rapem. Pod pseudonimem igo_woropaj wydał album #smooth_latte [EP], a już po roku od tego wydarzenia mogliśmy usłyszeć dwa single zapowiadające nowy projekt, który tworzy pod pseudonimem: Jumper.

 

2 grudnia (piątek)

17–20 –  muzyczny piątek z DJ-em Valdim.

 

3 grudnia (sobota)
16–17.15 Oliwia Osmolińska & Gabriel Hadley 

Oliwia Osmolińska to wokalistka, gitarzystka i songwriterka. Gabriel Hadley jest młodym artystą, który zajmuje się produkcją muzyczną i pisaniem piosenek. Od 3 lat współpracują i tworzą wyjątkowy duet – zarówno w życiu muzycznym, jak i prywatnym.

17.30–18.45 Stanisław Hurnik 

Muzyk performujący muzykę improwizowaną z użyciem gitary elektrycznej, pętli czasowych, syntezatora i śpiewu. Gatunki, w których się porusza, to blues, rock klasyczny i reggae.

 

4 grudnia (niedziela)
15.30–16.45 – świąteczny spektakl dla dzieci

17–18.15 ZOSIA 

Łódzka wokalistka, która debiutuje z autorskim materiałem, skrywanym dotychczas w szufladzie. Do tej pory dała się poznać m.in. w Konkursie Radia RMF FM, gdzie Patrycja Markowska ciepło wypowiedziała się o wykonywanym przez ZOSIĘ coverze.

 

9 grudnia (piątek)
17–20 – muzyczny piątek z DJ-em Valdim 

 

10 grudnia (sobota)
16–17.15 MroVi Duo – Najpiękniejsze tanga

Julia Wiśniewska i Michał Mroziński to muzycy tworzący MroVi Duo. Wykonują muzykę kameralną, oryginalnie pisaną na akordeon i skrzypce oraz transkrypcje. W ich repertuarze można znaleźć m.in. tanga, muzykę klasyczną, filmową, folkową, żydowską.

 17.30–18.45 Ola & Darko Bugarič 

Ola i Darko Bugarič to polsko-serbskie małżeństwo, śpiewające w wielu językach. Rozgrzeją grudniowy wieczór utworami z Polski, Serbii, Grecji, Hiszpanii, Francji. Nie zabraknie też znanych świątecznych piosenek.

15–19 Spotkanie z Mikołajem i jego rodziną, przejazd saniami św. Mikołaja po Piotrkowskiej

11 grudnia (niedziela)
15.30–16.45 ARVL 

ARVL tworzy muzykę z pogranicza popu, synth-rocka i alternatywy, którą sam określa jako Modern Romantic. Solowy projekt oficjalnie wystartował w tym roku, a zdążył już wydać na platformach streamingowych 2 single „MIŁO” i „LISTY” oraz zagrać na żywo m.in. w Radio Nowy Świat. – O czym myślisz? O niczy. Z reguły trudno dostać się do męskiej głowy – mówi. – Trzeba wyszarpywać skrywane myśli. Moich można posłuchać, kawałek po kawałku.

17–18.15 Lucas Flint 

Lucas Flint to łódzki artysta, tworzący spokojne, bedroompopowe brzmienia w stylu lofi. Muzycznie nawiązuje do ostatnich dekad XX wieku, łącząc dźwięki syntezatorów, gitary oraz trip-hopowe loopy perkusyjne. Artysta tworzy piosenki głównie w języku polskim, a muzycznie inspirują go m.in. Mac DeMarco, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki czy zespół boy pablo.

16 grudnia (piątek)
17–20 – muzyczny piatek z DJ-em Valdim

17 grudnia (sobota)
16–17.15 MroVi Duo ­– Najpiękniejsze utwory świąteczne i kolędy

Julia Wiśniewska i Michał Mroziński to muzycy tworzący MroVi Duo. Wykonują muzykę kameralną oryginalnie pisaną na akordeon i skrzypce oraz transkrypcje. W ich repertuarze można znaleźć m.in. tanga, muzykę klasyczną, filmową, folkową, żydowską.

 17.30–18.45 Zabawy z Elfami

 

18 grudnia (niedziela)
15.30–16.45 Marta Kubiak & Zuzanna Błaszczyk

Marta Kubiak i Zuzanna Błaszczyk to duet,  który zrodził się z miłości do teatru i muzyki. Artystki poznały się równo rok temu na próbach do świątecznego spektaklu w Teatrze Piccolo w Łodzi. Przygotują kilka dobrze znanych utworów świątecznych i kolęd, które sprawią, że z pewnością każdy odczuje bożonarodzeniowy klimat!

17–18.15 Gry i zabawy z elfami