ŁUKASZ BERGER | Cisza | Wólczańska 13

„Cisza” to unikatowa instalacja artystyczna, złożona z różnej długości metalowych elementów, wykonanych z kwasoodpornej stali indyjskiej. Przymocowane są za pomocą kotw chemicznych, prostopadle do powierzchni elewacji. 1300 prętów zostało ułożone  gradacyjnie względem ich zagęszczenia – od najkrótszych elementów (3cm) po najdłuższe (60cm).

Instalacja ma charakter permanentny i oparta jest na grze ze światłem. Słoneczny cykl nadaje jej dynamicznego charakteru, a rysunek który tworzą cienie, jest ściśle powiązany z porą dnia i roku. Całość będzie oddziaływać też w nocy, przy świetle księżyce.

Autorem instalacji jest Łukasz Berger – wrocławski artysta, absolwent Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na której ukończył dyplom w pracowni Janusza Kucharskiego. Artysta często eksperymentujący, działający na różnych płaszczyznach – graffiti, mural, rzeźba, instalacja.

Jak mówi sam artysta:

– Praca jest odpowiedzią na komunikację między współczesnym człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością. Samo zagadnienie ,,ciszy” jest bardzo rozległe, a kontekst pracy w zależności od obserwatora, może być odbierany indywidualnie. Pomysł powstał na bazie obserwacji środowiska. Ludzie w mieście, internecie, pracy, wytwarzają informacyjny hałas/szum, który z  czasem niesłyszalny,  wciąż jest obecny. Ma on wpływ na jakość emocji i myśli, które w efekcie definiują nasze działania.