Piotrkowska Kameralnie 2023 po raz szósty!

W każdą środę lipca i sierpnia Pasaż Rubinsteina ponownie będzie rozbrzmiewał dźwiękami zamkniętymi zwykle w salach koncertowych. Podczas tegorocznej edycji Łódzkie Centrum Wydarzeń zaprasza na muzyczną podróż po różnych krajach i gatunkach muzycznych.

Podczas nadchodzącej edycji plenerowych koncertów z cyklu „Piotrkowska Kameralnie” melomani ponownie usłyszą najróżniejsze gatunki muzyczne – repertuar zaproszonych artystów rozciąga się od muzyki klasycznej, przez jazz i pop, aż do piosenek inspirowanych muzyką ludową. Zgromadzona publiczność będzie miała okazję przypomnieć sobie nie tylko przeboje takich legend jak Edith Piaf czy zespół Czerwono-Czarni, ale również zapoznać się z zupełnie nową autorską muzyką. Sprawia to, że pasaż przy ul. Piotrkowskiej sprawuje nową funkcję, a repertuar starannie wyselekcjonowanych zespołów dostępny jest każdemu. O wysoki poziom artystyczny repertuaru dba Tomasz Gołębiewski, koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej, menedżer kultury oraz twórca popularnych, łódzkich festiwali.

Wszystkie koncerty będą rozpoczynały się o godzinie 20:00. 

Program

5 lipca: Sweet & Hot Jazzband

Dwupokoleniowa formacja bawiąca się tym już 15 lat w Łodzi. Podobno grają na niezłym poziomie, ale o ocenę proszą słuchaczy na koncertach i potańcówkach. Koncertują w całej Polsce, ale zdarzają im się występy w krajach ościennych. Od 2014 roku współpracują także z łódzką formacją tańców swingowych „Swing Załoga”.

Uwaga!  To co robią może być zaraźliwe.

12 lipca: Wiśnia Trio

WIŚNIA TRIO to solowy projekt Łukasza „Wiśni” Wiśniewskiego, znanego m.in. z zespołów Kraków Street Band czy Hard Times. „Wiśnia”, jako artysta ciągle poszukujący, założył swoje trio z chęcią powrotu do minimalizmu, skupienia się na istocie piosenki. Towarzyszą mu w tym muzycy, którzy nie tylko są wirtuozami swoich instrumentów, ale również (a być może przede wszystkim) wieloletnimi przyjaciółmi, których muzyczne drogi wielokrotnie się już krzyżowały. Podczas koncertu usłyszeć będzie można głównie autorskie, polskojęzyczne piosenki „Wiśni”, pojawią się jednak również ulubione bluesy, ballady i pieśni pijacko-zawadiackie.

19 lipca: Hot d’Jazz Trio

Polskie Standardy w stylu Hot Clube de France.

26 lipca: Karolina Skrzyńska z zespołem

Autorska muzyka Karoliny i jej zespołu jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół złożony z wybitnych muzyków i chóru kobiet śpiewających białymi głosami (śpiewokrzyk) nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną. To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego, co rdzenne, i tego, co współczesne. Takie oryginalne podejście do muzyki wyróżnia zespół na polskiej scenie muzycznej i głęboko zapada w pamięć, otwierając równocześnie ich muzykę na szerokie grono odbiorców.

2 sierpnia: Bossanova – Patrycja Parjaszewska Quartet

Wystąpi zespół w składzie:

Patrycja Parjaszewska – śpiew

Romuald Erenc – gitara

Włodzimierz Kozłowski – bass

Kamil Miszewski – perkusja

9 sierpnia: Antidotum Quartet & Leszek Kołodziejski

Kwartet smyczkowy w towarzystwie akordeonu zagra koncert zatytułowany „Z miłości do tanga”, w którego programie znajdą się m.in takie hity, jak: „Oblivion”, „Liertango”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Tango Milonga”.

16 siernia: Bogna Band & Mateusz Stachura

Zespół wykonuje zarówno własne, autorskie koncerty muzyki instrumentalnej, jak i  również towarzyszy solistom- śpiewakom, czy wykonawcom muzyki pop. BognaBand pozostaje w stałej współpracy m.in. z Bogusławem Morką, Kałudi Kałudowem, Dariuszem Stachurą. Wachlarz repertuaru jest niezwykle bogaty, od kompozycji sakralnych, patriotycznych, kolęd, po operę, operetkę, musical, piosenkę. Niezwykłym powodzeniem cieszy się koncert „Muzyki Filmowej” z wykorzystaniem przebojów polskiego dwudziestolecia międzywojennego, oraz światowych przebojów filmowych. W przeciągu pięciu lat działalności BognaBand wykonał ponad 250 koncertów w salach filharmonii, domach kultury, kościołach, a także na scenach plenerowych. BognaBand to gwarancja wysokiego poziomu artystycznego, a także dbałość o wyjątkowo atrakcyjny image sceniczny. Utwory wykonywane przez zespół są specjalnie aranżowane na jego skład przez Zuzannę Niedzielak.

23 sierpnia: French Jazz Project

Muzyczna podróż do Francji. Mając świadomość, że dla młodego pokolenia twórczość Edith Piaf czy Juliette Greco pozostaje właściwie nieodkryta, wokalistka Justyna Królak postanowiła przypomnieć klasyczne piosenki francuskie, we współczesnych jazzowych aranżacjach. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory z repertuaru takich artystów jak: Yves Montand, Serge Gainsbourg, czy właśnie Edith Piaf. Będą one przeplatane opowieściami z historii piosenki francuskiej oraz anegdotami z życia artystów.

30 sierpnia: Autostopem z Karin Stanek, czyli Czerwono-Czarni na BIS!

Muzyczna podróż autostopem w lata 60-te z piosenkami Karin Stanek, Heleny Majdaniec i Kasi Sobczyk. Żywiołowy, pełen energii koncert big bitowy. Na repertuar koncertu składają się największe przeboje legendarnego zespołu CZERWONO-CZARNI. Podczas koncertu usłyszymy takie znane i lubiane przeboje Czerwono-Czarnych takie jak m.in. „Malowana lala”, „Lucia”, „Chłopiec z gitarą”, „Autostop”, „Tato kup mi jeansy”, „Walentyna Twist” czy „Jimie Joe.” W rolę KARIN wcieli się wybitna i znakomicie śpiewająca aktorka Agnieszka Wajs, która od 10 lat jest oficjalną wokalistką reaktywnego zespołu „CZERWONO-CZARNI”! Agnieszce towarzyszą na scenie wspaniali muzycy, absolwenci Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej.