Piotrkowska Kameralnie (lipiec – sierpień)

W każdą środę wakacji od 6 lipca zapraszamy do Pasażu Rubinsteina na plenerowe koncerty z cyklu „Piotrkowska Kameralnie” przedstawiające różne gatunki muzyczne (od muzyki klasycznej po jazz i smooth).  Walorami wydarzenia jest możliwość bliskiego spotkania z muzyką, która zwykle zamknięta jest w salach koncertowych. Pojawienie się muzyków w przestrzeni miejskiego zieleńca nadaje pasażowi przy ul. Piotrkowskiej nowej funkcji i sprawia, że repertuar starannie wyselekcjonowanych zespołów dostępny jest każdemu. Wydarzenie złożone jest z 9 występów, wraz z finałowym koncertem uwielbianego przez widownię Piotrkowskiej big bandu. W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione wewnątrz klubu „Siódemki” przy Piotrkowskiej 77. Start zawsze o g. 20.00. 

Harmonogram:

06 lipca – Dixie Friends 

13 lipca – Makowski, Jahr, Erenc

20 lipca – Wojtek Justyna Quartet

27 lipca – Balkan Spirit Projekt

03 sierpnia – Hot d, Jazz Trio

10 sierpnia – Borkiewicz, Filipiak, Werner

17 sierpnia – Tara Gayan

24 sierpnia – Siergiej Wowkotrub Quartet

31 sierpnia – Big Band Fabryka Wełny

Wstęp wolny.

Więcej o artystach poniżej.

Dixie Friends Tradycyjny – jazz nowoorleański

Dixie Friends Tradycyjny – jazz nowoorleański

Zespół powstał w 1999 roku i gra do dzisiaj. Sama śmietanka – mówią niektórzy, a ci co zazdroszczą przestali się już w ogóle odzywać. Cieszymy się z tego, bo to komfortowa sytuacja… Każdy z nas gra bądź grał w wielu innych projektach i zespołach (m.in. Varius Manx, Spooko, Ich Troje, Kat, Clostelkeller, Rezerwat, Michał Urbaniak, itp…), ale jednak Dixie Friends to coś zupełnie innego, na swój sposób jedynego. Mając tak “mocny” skład gramy wszędzie i dla wszystkich. Zespół Dixie Friends podczas swoich koncertów występował na jednej scenie z takimi artystami jak: Skaldowie, De Mono, Elektryczne Gitary, Czarno Czarni, Kombi, Bogusław Mec, Andrzej Rosiewicz, Tadeusz Drozda, Krystyna Giżowska i inni. Brał udział również w programach telewizyjnych m. in. „Gwiazdorskie ostatki TVP”, benefis Zygmunta Kałużyńskiego i Krzysztofa Teodora Toeplitza w Teatrze STU.

Makowski, Jahr, Erenc

Makowski, Jahr, Erenc

ROMUALD ERENC – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary oraz studia podyplomowe w Bundesakademie w Trossingen (Niemcy). Uzyskał tytuł doktora sztuki w zakresie instrumentalistki. Doskonalił się także podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Współpracował też z innymi filharmoniami w kraju. Koncertuje w kraju i zagranicą.

Wojtek Justyna Quartet – WorldJazz na funkowym gruncie

Wojtek Justyna TreeOh! łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i urozmaiconą rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Po wydaniu znakomicie przyjętych albumów – „Definitely Something” (2015) i „Get That Crispy” (2018) – na jesieni 2022 roku ukaże się trzecia płyta zespołu zatytułowana „THRICE”. Do jej stworzenia muzycy połączyli indywidualne talenty kompozytorskie, co zaowocowało zbiorem kompozycji wypełnionych kołyszącymi zagrywkami, akcentami rytmicznymi i intrygującymi harmoniami. TreeOh!w nowym materiale poszerzyło swoją paletę brzmieniową o wyraziste, silnie zmodyfikowane efektami linie melodyczne, ciepły tembr tradycyjnych instrumentów afrykańskich i energetycznie pulsujące dźwięki syntezatora basowego. Prawykonanie nowych utworów odbędzie się podczas letniej trasy koncertowej 2022.

Balkan Spirit – Muzyka bałkańska

Balkan Spirit Projekt– Muzyka bałkańska

Balkan Spirit Projekt to dwóch Serbów, trójka Polaków i prawdziwa muzyczna bałkańska energia. Zespół założyli Darko Bugarić (wokal, gitara) i Dalibor Drčelić (wokal, gitara basowa) – przyjaciele od dzieciństwa, pochodzący z Kraljeva w centralnej Serbii, a dziś obaj mieszkający i żyjący w Polsce. Zauważyli, że muzyka i kultura Bałkanów od lat fascynują polską publiczność. Pokazują to entuzjastyczne reakcje podczas występów na każdą melodię kojarzącą się z tym regionem świata. Do Darko i Dalibora dołączyła trójka polskich muzyków: prezentująca piękne, głębokie brzmienie Julia Wiśniewska (skrzypce), najbardziej uśmiechnięty człowiek w zespole i wieloletni fan bałkańskich rytmów Michał Mroziński (akordeon) oraz najmłodszy, ale niezmiernie utalentowany Kacper Kuta (perkusja).

Hot d’Jazz Trio

Hot d’Jazz Trio – nowy program z muzyką polską

Zespół Hot D`Jazz Trio powstał z inicjatywy Jacka Serczyka oraz Tomasza Kobieli w 2009 roku. Celem stało się propagowanie muzyki Django Reinhardta oraz stylu Gypsy Swing. Zespół tworzą Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara oraz Michał Rapka – kontrabas. Na repertuar zespołu składają się głównie kompozycje Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Zespół jest uważany przez fachowców i miłośników starego jazzu, za najciekawszą grającą grupą w tym stylu.

Borkiewicz / Filipiak / Werner

Borkiewicz / Filipiak / Werner

Przeboje opery, operetki, musicalu oraz polskiej piosenki, a także najpiękniejsze romantyczne utwory instrumentalne, specjalnie zaaranżowane dla potrzeb projektu, zabrzmią w wykonaniu trójki łódzkich artystów - sopranistki Aleksandry Borkiewicz, wiolonczelistki Marii Filipiak oraz pianisty Marcina Wernera. Muzycy zabiorą Państwa w fascynującą, barwną podróż, wykonując starannie wybrane fragmenty wybitnych dzieł reprezentujących różne gatunki i style. W programie między innymi arie z oper Giacomo Pucciniego, operetek Lehara i Kalmana, fragmenty musicali takich jak "My fair Lady", czy "Cats", niezapomniane polskie piosenki, jak choćby "Kasztany" z repertuaru Nataszy Zylskiej oraz utwory Chopina, Kreislera i Saint-Saensa. Koncert poprowadzi pomysłodawczyni projektu, autorka aranżacji, wiolonczelistka Maria Filipiak.

Tara Gayan

Tara Gayan

Zespół Tara Gayan tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Ich codzienna rzeczywistość rozpięta jest między wschodem i zachodem (Lubelszczyzna / Małopolska / Dolny Śląsk), tak jak ich muzyka – inspirowana myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów, pobrzmiewa kinem drogi. W tym bogatym muzycznym pejzażu usłyszymy vintage’owe barwy gitar, elektronikę, fuzję tematów indyjskich z zachodnią perspektywą szeroko rozumianej muzyki alternatywnej i rocka. Wyraźnie przebija się też nutka ambitnego synth popu, z kolei w warstwie tekstowej pojawia się mozaika języków. Po latach przyjaźni i pracy przy wielu wspólnych projektach, muzycy zdecydowali się stworzyć swój własny niepowtarzalny świat, czerpiąc z bogatych doświadczeń muzycznych i teatralnych (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Muzyka Sfer, Yaron Trio,The Gate). W 2020 roku zespół planuje wydanie debiutanckiego albumu.

Siergiej Wowkotrub Quartet Gipsy Swing

Siergiej Wowkotrub Quartet Gipsy swing

Muzyk pochodzący z Ukrainy, od 20 lat na stale mieszkający w Polsce. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką.

Big Band „ Fabryka Wełny”

Big Band „ Fabryka Wełny”

Big Band „Fabryka Wełny” został powołany do życia w 2016 r. z inicjatywy muzyków Filharmonii Łódzkiej, Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi oraz członków wielu znanych polskich zespołów jazzowych i rozrywkowych. Pomimo krótkiego stażu artystycznego Big Band brał udział w wielu udanych koncertach, m.in.: w Filharmonii Łódzkiej w ramach Freedom Jazz Festival, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, festiwalu jazzu tradycyjnego Złota Tarka w Iławie, jest też stałym gościem koncertów z cyklu „Piotrkowska Kameralnie”. W 2018 roku Big Band zdobył 1 miejsce i nagrodę Grand Prix na festiwalu big bandów w Nowym Tomyślu.

Repertuar Big Bandu to przede wszystkim muzyka swingowa ze „złotej ery jazzu", z połowy ubiegłego wieku, kiedy grały słynne orkiestry Glenna Millera, Benny Goodmana, czy Duka Ellingtona. W repertuarze nie brakuje również klasycznej muzyki tanecznej.