Songwriter: Bartas Szymoniak

SONGWRITER ŁÓDŹ FESTIWAL, 29 kwietnia-9 września, godz. 20

BARTAS SZYMONIAK, 1 lipca

Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń

Dotąd znaliśmy beatboxerów, wokalistów i instrumentalistów. Bartas Szymoniak łączy umiejętności tych trzech grup i tworzy dla siebie nową przestrzeń, którą nazywa beatrockiem. Wszystkie dźwięki,  które słyszmy podczas jego koncertów, tworzy sam, za pomocą najdoskonalszego instrumentu, jakim jest ludzkie ciało.

Aparat mowy zastępuje mu bas, perkusję, trąbki – to wszystko (i wokal, naturalnie), zapętla na looperze, przygotowując niesamowitą mieszankę, dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Marek Sierocki powiedział, że Bartas tworzy nowy gatunek muzyki, Dorota Wellman nazwała muzyka człowiekiem orkiestrą.

Podczas koncertów towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista – Michał Parzymięso.

 

 

W marcu premierę miał wyjątkowy album Bartasa  „Alarm” , nagrany w taki właśnie sposób. Jest to pierwsza tego typu płyta w Polsce, będąca jednocześnie ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Wiersze Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Gajcego zostały pokazane w nowatorskich aranżacjach beatrockera.

„Alarm”  w brzmieniu odbiega od dotychczasowego, schematycznego obrazu poezji w muzyce i nadaje jej zupełnie nowy wymiar.  Zapowiedzią płyty są tytułowy „Alarm”  oraz „Portret”. Premiera materiału miała miejsce podczas specjalnego koncertu dla TVP 1 pod hasłem „Niezłomnym – honor”.

Szymoniak udowadnia, że w dzisiejszych niespokojnych czasach, ich słowa nadal są (przerażająco) aktualne, prawdziwe i współczesne. Produkcyjne fajerwerki i wyrafinowane ozdobniki nie są potrzebne, wystarczy organiczne brzmienie i wyrazista interpretacja wierszy wybitnych poetów.

Bartas – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, frontman Sztywnego Pala Azji (2007 – 2015). Finalista „Idola”. Występował na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. M.in. Festiwal w Opolu, Sopot Top Trendy, Festiwal w Węgorzewie, Jarocin Festiwal, Taste of Polonia w Chicago, a także w Belgii, Austrii i na Ukrainie.