Songwriter Łódź Festiwal 2023 wraca po zimowej przerwie!

Songwriter Łódź Festiwal, czyli cykl określany przez łodzian jako „koncerty pod zegarem”, wraca na Piotrkowską wraz z początkiem lipca. Tradycyjnie koncerty będą odbywały się w każdą lipcową i sierpniową sobotę o godzinie 20:00 u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i 6 Sierpnia. Poza songwriterami z Polski swoje piosenki zaprezentują goście z Malty, Islandii, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Każdy z koncertów z cyklu Songwriter Łódź Festiwal gromadzi kilkuset słuchaczy, którym niestraszny nawet rzęsisty deszcz. Festiwal wyrobił sobie wśród melomanów solidną markę i na stałe wpisał się  do kalendarza letnich wydarzeń odbywających się na najważniejszej ulicy Łodzi. Jednocześnie jest to unikatowy projekt muzyczny, którego celem jest promocja polskich i zagranicznych twórców piosenek. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii festiwalu ponad połowę line-upu będą stanowili artyści z zagranicy. W nadchodzącej odsłonie cyklu zaplanowanych jest 9 koncertów, podczas których zaprezentują się artyści z aż 5 krajów.

Wstęp wolny. Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Łodzi.

Program

1 lipca: Alexandra Alden

Urodzona na Malcie Alexandra Alden porusza się z lekkością po ironicznych opowieściach o końcu świata, delikatnej mądrości efektu motyla, a także ogromie i pięknie natury – nie tylko poprzez swoją muzykę, ale i osobowość – z zaciekawieniem i podziwem, które skłaniają się ku eterycznemu brzmieniu indie-folk-pop. Jej muzyka inspirowana jest takimi songwriterami jak Joni Mitchell czy Nick Drake, a także tymi bardziej współczesnymi jak Bon Iver, Sufjan Stevens czy Father John Misty. Alexandra wydała do tej pory dwa albumy i jedną EP. Szczególnie najnowsza płyta „Leads to Love” jest świadectwem jej sukcesu, czego dowodzą liczne entuzjastyczne recenzje dziennikarzy. Występowała w Holandii, Belgii, Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i w USA, zdobyła wiele nagród, w tym Ad Van Meurs Prijs za najpiękniejszą piosenkę „Darling”, Person of the Year – LovinMalta Awards, a także nagrodę Cultural Achievement Award w 2021.

8 lipca: Callum Spencer

Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, Callum Spencer już przyciąga wzrok krajowej i międzynarodowej sceny muzycznej. Jego pierwsze single trafiły na kilka ważnych playlist na Spotify, a także wywindowały artystę na kilka ważnych festiwali, w tym chociażby na The Brave Festival w Amsterdamie.

Wydane w ostatnich latach single i EP-ki pokazują eklektyczny styl Calluma zarówno jako piosenkarza, jak i pisarza. Łączy w sobie uduchowione pisanie o ludowych korzeniach z optymistycznymi wpływami różnych artystów – od Passengera po Bruce’a Springsteena. W muzyce tego Brytyjczyka słychać też wpływy chociażby Eda Sheerana czy Damiena Rice’a.

Dziennikarze brytyjskiego Radia BBC głoszą: „Ten chłopak przesłał nam tylko jeden utwór, który tak nam się spodobał, że od razu musieliśmy zaprosić Calluma do nas na sesję nagraniową! Ma świetny głos i wysublimowany talent do pisania piosenek.”

15 lipca: Teitur Magnússon

To ekscentryczna postać. Teitur Magnússon znany jest doskonale fanom skandynawskiej muzyki. Kiedyś śpiewał w kapeli reggae Ojba Rasta, lecz od kilku lat z powodzeniem skupia się na swojej solowej karierze. Aktualnie gra muzykę popową z mocnym psychodelicznym akcentem. Pod swoim nazwiskiem wydał w ostatnich latach aż trzy albumy („27”, „Orna” i „33”), które odniosły sukces komercyjny i spotkały się z pozytywnymi recenzjami.

Z szalonym spojrzeniem, długą, rudą druidyczną brodą, opadającą grzywą blond włosów i niezwykłym wyczuciem stylu, roztacza wokół siebie aurę… spokoju i zagadkowej ekscentryczności. Co się za tym kryje?

22 lipca: Rodney Branigan

Americana Folk Roots w najczystszej postaci. Rodney Branigan ma na to papiery nawet w postaci paszportu, bo urodził się w Austin w Texasie, podobnie jak inny świetny gitarzysta – pierwszy jego idol – nieżyjący już Stevie Ray Vaughan czy… Janis Joplin. Texas był jednak tylko początkiem, gdyż następnie Rodney przeniósł się na dłużej do Nashville, dalej na chwilę do Los Angeles, by na stałe osiąść w Londynie…

Jego fenomenalna technika gry szybko przykuła uwagę publiczności i krytyki. Trudno bowiem zapomnieć gościa grającego na dwóch gitarach naraz, jednocześnie wydającego z siebie piękny, poruszający głos i olśniewającego wspaniałymi, życiowymi tekstami. I tak sobie Rodney nagrywa płyty i daje koncerty nie tylko w Europie i USA, ale też Indiach czy Chinach. Tymczasem w Polsce… jeszcze nie występował. Na szczęście za chwile się to zmieni.

Fani klasycznego songwritingu spod znaku Dylana, Springsteena czy Casha poczują się jak w domu, a wielbiciele gitarowego kunsztu Jeffa Becka, Jacka White’a czy wspomnianego Vaughna będą prosić o więcej!

29 lipca: Patryk Pietrzak

To muzyk, tekściarz, multiinstrumentalista i aktor. Tyle może powiedzieć Wikipedia. My dodamy inną ważną wiadomość: lubi pizzę i spaghetti. Przez wiele lat był wokalistą, autorem tekstów i współautorem muzyki w zespole Ted Nemeth. Wiosną 2021 roku nakładem Mystic Production wydał solowy album „OK Boomer” (tak, tak – dokładnie pod takim samym tytułem pół roku później swój singiel wydali Fisz i Emade, ale to zupełnie inna historia…). Solowy album Patryka Pietrzaka to debiut zaskakujący. Krążek nagrany częściowo w czasie szalejącej na całym świecie pandemii, przynosi muzykę bardzo osobistą, skupioną na emocjach i myślach, które wypełniają głowę wrażliwego człowieka w trudnych czasach. Rozpiętość gatunkowa robi ogromne wrażenie, mamy tu zarówno ambitny, alternatywny pop jak dynamiczną muzyką rockową czy liryczne, poetyckie ballady. Łódzki aktor, wokalista, autor tekstów i kompozytor nie wstydzi się odsłonić, pokazać tego co mu gra w duszy, przyznać się, że też zadaje te same pytania co my wszyscy, tak samo kocha i tak samo cierpi.

5 sierpnia: Michał Kowalonek

Lider poznańskiej grupy Snowman oraz dziecięcej formacji Lumikulu. Od 2012 roku do niedawna był wokalistą grupy Myslovitz. Koncertował z różnymi projektami między innymi w Nowym Jorku, Memphies, Chicago, Londynie, Paryżu czy Berlinie, dzielił scenę z takimi artystami jak Lenny Kravitz, Hozier i Archive. Dzięki swojemu doświadczeniu wspiera młodych twórców i młode zespoły. Na solowych koncertach zaprezentuje autorskie, nietypowe, niebanalne piosenki. W repertuarze ma też utwory zespołów, w których się udziela(ł). W maju 2019 roku artysta zadebiutował z autorskim projektem. Michał Kowalonek wydał wtedy album „O Miłości W Czasach Powstania”.

12 sierpnia: Myrkvi

To duet z Islandii składający się z miłośnika kotów i gitarowego magika. W ich muzyce miesza się shoegaze i folk, momentami jest popowo, ale nie brakuje też indie rocka. Wszystko podane jest z islandzkim, wyjątkowym sznytem. To songwriting na wysokim poziomie. Pili z wielu wybrzeży (to islandzkie powiedzenie) podczas swojej kariery, teraz ruszają w świat z projektem Myrkvi i w ramach europejskiej trasy koncertowej odwiedzą też Polskę!

19 sierpnia: BiFF

Zespół BiFF istnieje od 2006 roku. W jego skład wchodzą byli członkowie legendarnego Pogodno. W 2009 roku BiFF wydał debiutancką płytę „Ano“, która zdobyła dwa Fryderyki (Debiut Roku i Teledysk Roku) i miała siedem nominacji do tej nagrody, nominowana była również do Gwarancji Kultury TVP Kultura. Później wyszły kolejne albumy „Attenzione Bambino” oraz „Legendy”.

Zespół zagrał na najważniejszych polskich festiwalach (Opener, OFF Festival, KFFP w Opolu itd). Ania Brachaczek współtworzy też zespół SIQ, znana jest ze współpracy z Acid Drinkers, Muńkiem Staszczykiem, Zbigniewem Hołdysem, Markiem Jackowskim czy zespołem Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico (nagroda Fryderyk 2023 w kategorii Indie Pop). Tym razem BiFF wystąpi jako duet Ania Brachaczek i Hrabia Fochmann. Gwarantujemy 100 % dobrej zabawy!

26 sierpnia: Hubert Szczęsny

Pasja oraz wielka miłość do muzyki skłoniła go do założenia swojego pierwszego zespołu Nie strzelać do pianisty, z którym odnosił wiele sukcesów na licznych festiwalach muzycznych w Polsce jak i zagranicą. Jego solowe granie można określić terminem World Music, ponieważ słychać tu wyraźnie wpływy muzyki bluesowej, soulowej czy folkowej.

Podczas kilkuletniej aktywności Hubert Szczęsny zagrał setki koncertów w Polsce jak i zagranicą, gdzie m.in. reprezentował nasz kraj podczas International Blues Challenge w Memphis, Tennessee, USA.

Występował na dużych scenach największych festiwali w Polsce takich jak: Suwałki Blues Festiwal, Gdynia Blues Festiwal, Rawa Blues w Katowicach, Jimiway Festiwal czy Olsztyńskie Noce Bluesowe. Hubert ma za sobą dwie europejskie trasy koncertowe obejmujące Niemcy, Holandię, Francję, Włochy i Czechy.