fbpx

Włókiennicza

W okresie od 2021 do 2023 ulica Włókiennicza przeszła gruntowną renowację w ramach projektu rewitalizacji Łodzi. Ulica otrzymała formę woonerfu bez wyznaczonego przedziału między jezdnią a chodnikiem. Została ona wyłożona kostką kamienną o różnorodnych barwach, mającą tworzyć główną kompozycję artystyczną. Od fasad budynku po obu stronach ulicy wyznaczono pas tylko dla ruchu pieszego o szerokości 2 m. Na pozostałej części drogi odbywa się ograniczony ruch samochodowy. W ramach inwestycji został wykonany park kieszonkowy z placem zabaw. Posadzono drzewa, o których stan dba automatyczny system nawadniający rośliny. Po obu stronach ulicy zostały posadzone krzewy, pnącza, byliny oraz trawy ozdobne. Dla roślin pnących wykonano podpory.

Nowopowstała przestrzeń ma zróżnicowaną formę architektoniczną, w której główną atrakcją jest kamienica głównego architekta miasta Hilarego Majewskiego. W parterach kamienic powstały lokale dla kreatywnych, pracownie rzemieślnicze i mini muzea.

Ulica Włókiennicza dawniej zwana Kamienną zasłynęła w kulturze z piosenki Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Romantyczny motyw kochanków, urokliwa oprawa ulicy oraz jej kameralny charakter stanowią wyśmienity kontekst do realizacji wydarzeń kulturalnych – mini koncertów, pikników rodzinnych, gier ulicznych i potańcówek.

Wydarzenia kulturalne

Ulica Włókiennicza to nie tylko miejsce na mapie, to serce kulturalnego życia Łodzi. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i doświadczenia jego uroku oraz bogatej oferty kulturalnej!

Z radością zapraszamy na ulicę Włókienniczą w Łodzi, gdzie historia splata się z nowoczesnością, tworząc przestrzeń pełną życia i kreatywności. W ramach projektu rewitalizacji, ulica przeszła metamorfozę, która oddaje hołd bogatej przeszłości Łodzi, jednocześnie otwierając nowe możliwości dla mieszkańców i odwiedzających.

Czego możemy spodziewać się w czasie Letnich Pikników na Włókienniczej?

Koncerty kameralne: Cudowne melodie w malowniczym otoczeniu ulicy Włókienniczej dostarczą niezapomnianych wrażeń muzycznych. W każdą sobotę w sezonie letnim artyści z Akademii Muzycznej w Łodzi umilą popołudnia spacerowiczom.

Pikniki rodzinne: Wspaniała okazja do integracji i relaksu w przyjaznej atmosferze ulicznego pikniku. Pięć tematycznych wydarzeń odbędzie się w niedzielne popołudnia, a podczas nich dla uczestników czekają liczne atrakcje. Gry i zabawy dla dzieci i dorosłych w których każdy będzie mógł spróbować swoich sił, a na zwycięzców przygotowane będą drobne upominki. Rytmiczne dźwięki i taneczne rytmy zachęcają do spontanicznych potańcówek pod gołym niebem.

Również wielbiciele muzyki elektronicznej znajdą coś dla siebie a to za sprawą koncertów w ramach wydarzenia „Muzyczny Plener”. Luźna atmosfera w klubowych rytmach granych przez lokalnych artystów to świetny pomysł na weekend.

W tym roku przestrzeń Włókienniczej oraz pasażu Majewskiego stanie się miejscem w którym będziemy świętować Miejski Dzień Dziecka. Dla najmłodszych czeka moc atrakcji od stref kreatywnych z warsztatami po atrakcje w formie pokazów i zajęć edukacyjnych aż po szaleństwa na dmuchańcach!

Oprócz pikników rodzinnych i mini koncertów w lipcu i sierpniu pasaż Majewskiego odwiedzi festiwal TME Polówka ze swym repertuarem kina plenerowego. W czasie seansów pod chmurką znajdą się filmy dobrane do tradycji i historii tego miejsca. Być może podążymy tropem Kochanków z ulicy kamiennej spędzając romantyczny wieczór filmowy na Włókienniczej?

Dodatkowo, Łódzka Organizacja Turystyczna zaprasza na weekendowe wycieczki z przewodnikiem, które odkryją przed Państwem sekrety i historię tej wyjątkowej ulicy. To doskonała okazja do poznania historii ulicy Włókienniczej i jej piękna architektonicznego. Podczas spacerów z doświadczonymi przewodnikami odkryjemy sekrety kamienicy głównego architekta miasta Hilarego Majewskiego, poznamy lokalne legendy i anegdoty, a także będziemy mogli podziwiać nową aranżację ulicy.