Soundedit: Daniel Miller

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PRODUCENTÓW MUZYCZNYCH SOUNDEDIT, 26-29 października

DANIEL MILlER, 27 października, klub Wytwórnia

Organizator: Fundacja Art Industry, Współorganizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń

Więcej >

 

Soundedit to jeden z najoryginalniejszych polskich festiwali muzycznych. Dzięki organizowanej przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń imprezie ludzie odkrywają, jak ważną rolę odgrywają producenci muzyczni.

Daniel Miller

Jest założycielem i prezesem Mute, jednej z najbardziej innowacyjnych wytwórni muzycznych na Świecie. Label posiada w swym dorobku obszerny katalog „numerów 1” na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Brytyjczyka cechuje nowatorskie podejście do produkcji płyt, pracy artystycznej, jak i kierowania wytwórnią. Wizyta Daniela Millera w Łodzi jest bezpośrednio związana z promocją albumu fotograficznego „Pop”.

Od czasów założenia Mute, czyli 1978 r., wytwórnia przeszłą drogę od jednoosobowej działalności Millera, aż po międzynarodową firmę, która współpracowała z takimi gwiazdami jak: Depeche Mode, Grinderman, Nick Cave & The Bad Seeds, Goldfrapp, Maps, Richard Hawley, Erasure, Josh T. Pearson, S.C.U.M czy Big Deal. Założyciel firmy zawsze kierował się artystyczną wolnością i poszukiwaniem twórczej przygody, dlatego też wytwórnia angażowała się również w pracę z tak różnorodnymi artystami jak: Liars, Diamanda Galás, Polly Scattergood czy Simon Fisher Turner.

Spójna równowaga pełnego jakości popu, przemyślanej elektroniki i eksperymentów dźwiękowych nie tylko odzwierciedla szerokie gusta muzyczne Daniela Millera, ale także zapewniała Mute sukces handlowy i uznanie krytyków w trakcie kryzysu w branży muzycznej.

Daniel Miller urodził się w 1951 r. w Londynie. Brytyjczyka zawsze bardziej interesowała elektronika i syntezatory niż gitary. Studiował w szkole filmowej – Guildford School of Art (1969-72). Zanim jako DJ  zaczął koncertować po całej Europie, pracował jako asystent redaktora w telewizji i reklamie.  W 1976 r. artystę zaintrygowały nowe ruchy muzyczne, które narodziły się w Londynie i Nowym Jorku.

Brytyjczyk za pomocą klawiatury KORG 700S, czterościeżkowego rejestratora TEAC i małego miksera stworzył w 1978 r. pod pseudonimem The Normal swój pierwszy singiel „TVOD”. Początkowo artysta planował wydanie jedynie 500 kopii utworu, jednak pod naciskiem wytwórni Rough Trade ukazało się ich aż dwa tysiące na całym Świecie.

Przez lata istnienia wytwórni Mute, Daniel Miller promował muzykę z kręgu elektronicznego popu. Artysta początkowo sam nagrał jako Silicon Teens album w stylu synth-pop. Jednak dopiero z Depeche Mode, z którym bardzo blisko współpracował niemal od początku istnienia grupy, spełnił swoje artystyczne marzenie o spopularyzowaniu elektronicznego popu.

Dzisiaj Daniel Miller koncentruje się na twórczości Mute. Prowadzi też audycję w Radiu Eins w Berlinie i jako DJ klubowy gra minimalistyczne techno sety. Ponad trzy dekady po założeniu wytwórni, nadal pozostanie wierny oryginalnej wizji muzycznej przygody, eksperymentowaniu i swobodzie artystycznej.

29 października 2011 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Daniel Miller odebrał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”. Odbyło się również spotkanie z artystą, który podczas afterparty zagrał autorski DJ set.

Podczas Soundedit ’17 Brytyjczyk wystąpi z unikatowym setem DJ-skim. Afterparty z udziałem Daniela Millera odbędzie się w piątek, 27 października, w Klubie Wytwórnia.

 

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na Soundedit, zapraszamy do Łodzi.