VII edycja konkursu PRZECIEKI SZTUKI

Wystartowała siódma edycja „Przecieków sztuki” – konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 80.000 zł na jeden projekt artystyczny. Twórcy mogą wykazać się kreatywnością na określonych polach: instalacja artystyczna, rzeźba, płaskorzeźba, neon, mozaika, obiekt site-specific.

Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń:
„W ciągu ostatnich lat udało się sprowadzić do Łodzi światowe gwiazdy urban artu, dzięki czemu zyskała ona międzynarodową sławę miasta związanego z nowoczesną sztuką. Celem projektu „Przecieki sztuki” jest umożliwienie działania mniej znanym twórcom, którzy nie mają jeszcze wyrobionej marki, a których pomysły artystyczne mogą być równie interesujące. Przykład kwiecistej instalacji artystycznej pt. „Nostalgia” na przystanku tramwajowym przy placu Dąbrowskiego pokazał, że mogą one zyskać popularność na łamach portali na całym świecie”.

Do tej pory, w ramach „Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. takie projekty jak: „Mewa” – neon autorstwa Marcelo Zammenhoffa oraz Jessiki Rossolini, „Nostalgia” – publikowana na światowych portalach instalacja artystyczna autorstwa Dominiki Cebuli, „Wszystko się ułoży” – instalacja artystyczna autorstwa Marty Krześlak, „Skate” – instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy” – instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim czy „Poduszka” – instalacja Aleksandry Mitrengi na dworcu Łódź Fabryczna. W 2017 roku Tomasz Kajszczarek, prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie.

„Projekt funkcjonuje na zasadzie stypendium na realizację działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Mogą do niego przystąpić wszyscy zainteresowani, bez konieczności legitymowania się indeksem jakiekolwiek uczelni artystycznej. W tym roku zwiększyliśmy środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 80.000 zł – na jeden projekt artystyczny” – wyjaśnia Michał Bieżyński.

Zdarzyło się także tak, że potencjał artystyczny wybranych projektów sprawił, że zostały one „wyciągnięte” z ram konkursu, a ich formuła rozwinięta, skutkiem czego zostały one dofinansowane wyższą kwotą niż założona. Tak stało się z m.in. „Wszystko się ułoży” – instalacją z pianki poliuretanowej autorstwa Marty Krześlak oraz rozpromowaną na cały świat „Nostalgią” – instalacją z kwiatów i żywicy epoksydowej na przystanku tramwajowym, autorstwa Dominiki Cebuli. Ta ostatnia odbiła się szerokim echem na takich portalach jak: boredpanda.com, thisiscollosal.com, designyourtrust.com, fubiz.net, ellle.pl czy bryla.pl.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba przedstawić propozycje projektu artystycznego w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy: przeciekisztuki@lcw.lodz.pl w terminie 10.04-31.05.2024 r.

Spośród nadesłanych zgłoszeń, w terminie 21 dni od daty zakończenia naboru, zostanie wybrany projekt artystyczny. Za wybór artystów, koordynację, promocję oraz organizację projektu odpowiedzialna jest para kuratorów:

– Michał Bieżyński – organizator ponad 80 obiektów artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi, kurator ds. sztuki miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń
– dr Aleksandra Ignasiak – kierowniczka Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi

„Preferowane będą projekty przestrzenne – instalacje artystyczne, rzeźby, płaskorzeźby, neony, mozaiki, realizacje site-specific, etc. Projekty mogą być tworzone tylko i wyłącznie w przestrzeniach dostępnych dla wszystkich mieszkańców, do których w bezpieczny sposób można dotrzeć. Nie będą brane pod uwagę projekty artystyczne realizowane na terenie takich przestrzeni jak: pustostany, opustoszałe budynki, przestrzenie zamknięte dla mieszkańców” – mówi Aleksandra Ignasiak z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Projekt „Przecieki sztuki” nie jest organizowany na zasadzie festiwalu, który odbywa się w jednym, konkretnym terminie, a funkcjonuje bardziej jako całoroczny program. Ma on na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki temu na łódzkich ulicach, w przestrzeni skwerów i podwórek powstaną innowacyjne obiekty artystyczne rozwijające ideę Łodzi jako miasta związanego
z nowoczesną sztuką.

Rezultatem działań artystycznych będą dostępne dla wszystkich mieszkańców uliczne realizacje plastyczne. Dodatkowe informacje można uzyskać również na stronie FB projektu: www.facebook.com/przeciekisztuki.

Formularz zgłoszeniowy Pobierz
Regulamin Pobierz