Piotrkowska kameralnie powraca do Pasażu Rubinsteina! Specjalnie wyselekcjonowany program małych i dużych koncertów muzycznych w plenerze umili środowe wieczory i, jak co roku, zachwyci fanów muzyki klasycznej, autorskiej, jazzowej oraz gatunków smooth/dancing. Rozpoczęcie zaplanowane jest na 7 lipca od spotkania z gypsy jazzem i klimatami Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. O g. 20.00 publiczność zasiadającą w ogródkach w Pasażu Rubinsteina powita Hot D’Jazz Trio. W kolejnych koncertach cyklu wystąpią: Tara Gayan, Piotr Krzemiński z zespołem, Aleksandra Borkwiewicz & Apertus Quarter, Agnieszka Greinert, Kwintensencja Brass Quintet, ArtVark Saxophone Quartet, a także Iza Połońska z zespołem. O wysoki poziom artystyczny repertuaru dba Tomasz Gołębiewski, koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej, menedżer kultury i twórca popularnych festiwali i cykli muzycznych w Łodzi.
Harmonogram:
07 lipca – Hot d’Jazz Trio
14 lipca – Tara Gayan
21 lipca – Krzemiński International Quartet
28 lipca – Aleksandra Borkiewicz & Apertus Quartet
04 sierpnia – Greinert Trio
11 sierpnia – Kwintesencja Brass Quintet
18 sierpnia – ArtVark Saxophone Quartet
25 sierpnia – Iza Połońska z zespołem
07 lipca – Hot Jazz Guitar Gipsy Swing
Zespół Hot D`Jazz Trio powstał z inicjatywy Jacka Serczyka oraz Tomasza Kobieli w 2009 roku. Celem stało się propagowanie muzyki Django Reinhardta oraz stylu Gypsy Swing. Zespół tworzą Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara oraz Michał Rapka – kontrabas. Na repertuar zespołu składają się głównie kompozycje Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Zespół jest uważany przez fachowców i miłośników starego jazzu, za najciekawszą grającą grupą w tym stylu.
14 lipca – Tara Gayan | Synth pop / ethno / alternative rock
Zespół Tara Gayan tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Ich codzienna rzeczywistość rozpięta jest między wschodem i zachodem (zamieszkują Lubelszczyznę, Małopolskę i Dolny Śląsk), tak jak ich muzyka – inspirowana myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów, pobrzmiewa kinem drogi. W tym bogatym muzycznym pejzażu usłyszymy vintage’owe barwy gitar, elektronikę, fuzję tematów indyjskich z zachodnią perspektywą szeroko rozumianej muzyki alternatywnej i rocka. Wyraźnie przebija się też nutka ambitnego synth popu, z kolei w warstwie tekstowej pojawia się mozaika języków. Po latach przyjaźni i pracy przy wielu wspólnych projektach, muzycy zdecydowali się stworzyć swój własny niepowtarzalny świat, czerpiąc z bogatych doświadczeń muzycznych i teatralnych (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Muzyka Sfer, Yaron Trio,The Gate).
21 lipca – Piotr Krzemiński International Quartet Jazz
Trębacz jazzowy i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, uczeń m.in. Piotra Wojtasika, Hansa-Petera Salentina, Adama Kawończyka, Andrzeja Zubka. Uczestnik i laureat wielu festiwali jazzowych, w tym Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Złota Tarka. Swoje doświadczenie zdobywał grając od czasu zakończenia edukacji poza granicami Polski: najpierw podczas kilkukrotnych turnée po Europie z teatrami musicalowymi, później biorąc udział w różnorodnych projektach muzycznych na całym świecie, w tym grając na scenach luksusowych statków wycieczkowych dla międzynarodowej publiczności. Współpracował z takimi wykonawcami jak m.in. Bogusław Mec, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Elżbieta Adamiak, Michel Legrand (Francja), Bill Prince (USA), Paul Baker( UK), Jack Jones (USA), Danny Couch (USA), Greg Bonham( USA), Ray Michaels (USA), Dave Latchaw (USA) oraz z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2018 r.
28 lipca– Koncert muzyki wiedeńskiej | Aleksandra Borkiewicz & Apertus Quartet
Główna postać koncertu jest jedną z najbardziej cenionych sopranistek młodego pokolenia, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. W towarzystwie znanego łódzkiego kwartetu smyczkowego przeniosą nas w plenery cesarskiego Wiednia. Aleksandra współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. Maestro Tadeuszem Kozłowskim, Wojciechem Rodkiem, Eraldo Salmieri, Bassemem Akiki, Jackiem Sykulskim, Benjaminem Bayl, Marcinem Wolniewskim, Wojciechem Michniewskim, Władysławem Kłosiewiczem, Przemysławem Fiugajskim, Michałem Kocimskim, Martą Kosielską, Andrzejem Knapem, Rubenem Silva. W roku 2019 otrzymała I nagrodę w kategorii voice na międzynarodowym konkursie Music in the Vineyards, Serbia.
04 sierpnia – Babskie historyjki | Agnieszka Greinert
Aktorka i piosenkarka, od lat związana z łódzką sceną dramatyczną i muzyczną. W łódzkiej filmówce od kilkunastu lat prowadzi zajęcia z piosenki dla studentów wydziału aktorskiego. Recital Agnieszki to sentymentalna podróż do piosenek z okresu międzywojennego. Wokalistka zachwycona twórczością Mariana Hemara i Juliana Tuwima przedstawia muzyczne opowiastki o przewrotności natury kobiecej. Historyjki te potrafią oczarować, rozśmieszyć, wzruszyć, a czasem nawet nienachalnie przestrzec przed „niepotrzebnościami” życiowymi. Koktajl muzyczny wielowitaminowy!!! Artystce na scenie towarzyszy akustyczny zespół instrumentalny w składzie: Paweł Jabłoński – fortepian i akordeon oraz Piotr Górka – kontrabas.
11 sierpnia – Kwintesencja Brass Quintet
KWINTESENCJĘ tworzą absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej, na co dzień pracownicy Teatru Muzycznego w Łodzi i placówek edukacyjnych. Pomysł na zespół narodził się kilka miesięcy temu, a założeniem była „odskocznia repertuarowa”. Młody wiek, potencjał i wspólne zainteresowania sprawiły, że panowie postanowili powołać do życia muzyczny kolektyw, w którym oddadzą się swojej pasji do „dętych” dźwięków. Chętnie sięgają po szeroko pojętą muzykę rozrywkową. Swing i jazzowa harmonia są dla nich motorem, ale nieobca jest im „wpajana” od dziecka muzyka klasyczna, która – odpowiednio wyselekcjonowana – daje im nie mniejszą radość niż jazzowe standardy. Członkowie zespołu pozamuzycznie to: zapalony i wiecznie poszukujący rozwiązań różnych problemów pedagog i fan motoryzacji; miłośnik kabaretów, amator polskiego kina i leń; wieczorny włóczykij, bilardzista i fan kręgli; smakosz, dusza człowiek oraz globtroter lubujący się w grze w ping-ponga. Choć natłok pracy i życie rodzinne nie zawsze pozwalają im na regularne próby, starają się pielęgnować swoją pasję i traktują muzykowanie w kwintecie w pełni profesjonalnie.
18 sierpnia – ArtVark Saxophone Quartet
Usuńcie krzesła! Wynieście pulpity do nut! Zróbcie na scenie miejsce dla Artvark! Kwartet saksofonowy z Niderlandów wędruje po świecie muzyki tradycyjnej, spontanicznie poruszając się w jej rytmie w scenicznej przestrzeni. Jest znany z innowacyjnych i oryginalnych kompozycji. Tworzą go czterej instrumentaliści o wyjątkowej i wyrazistej osobowości, którzy zabierają publiczność w pełną przygód muzyczną podróż trasą wyznaczoną groovem saksofonów. Artvark przyprawia o dreszczyk emocji! Artvark świergocze, pomrukuje i grzmi. Rolf Delfos (saksofon altowy), Bart Wirtz (saksofon altowy), Mete Erker (saksofon tenorowy) i Peter Broekhuizen (saksofon barytonowy) łączą swoje zróżnicowane muzyczne doświadczenia i wspólnie kreują harmonijne i niepowtarzalne brzmienie: brzmienie Artvarku!
25 sierpnia – Iza Połońska z zespołem | BAW MNIE!
Najlepsze polskie piosenki lat 80-tych Wokalistka, doktor sztuk muzycznych. Od lat intensywnie koncertuje w Polsce i w Europie. Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi z projektem POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, który współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem, a od stycznia 2019 roku z projektem MŁYNARSKI SYMFONICZNE, w którym towarzyszą Jej Jan Emil Młynarski i Zbigniew Zamachowski. W 2019 roku spotkała się także na scenie z legendą polskiej piosenki Mieczysławem Szcześniakiem. W 2020 roku miała miejsce premiera projektu NIE JESTEŚ SAMA – Krajewski Symfonicznie -z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, gdzie gościem specjalnym jest Wojciech Myrczek. W 2019 roku ukazał się na rynku krążek PEJZAŻ BEZ CIEBIE (DUX), na którym towarzyszą wokalistce Leszek Kołodziejski i Polish Cello Quartet, jeszcze tym roku ukaże się kolejna płyta Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego zatytułowana „SING!OSIECKA”. Przy jego powstawaniu towarzyszył artystom Andrzej Adamiak lider i wokalista legendarnego zespołu REZERWAT. Na płycie tej usłyszymy także legendę polskiej piosenki Mieczysława Szcześniaka