Igrzyska Wolności po raz dziewiąty w Łodzi

Jane Goodal, Etgar Keret, Adam Michnik, Martyna Wojciechowska, Rafał Trzaskowski, Karolina Korwin-Piotrowska, Mariusz Szczygieł – to tylko kilkoro spośród 400 prelegentów, z którymi będziemy mieli szansę się spotkać podczas tegorocznych Igrzysk Wolności, największego festiwalu idei w Europie Środkowo-Wschodniej.

14–16 października w EC1 w Łodzi czekają nas trzy dni po brzegi wypełnione wykładami, spotkaniami i panelami dyskusyjnymi.

Igrzyska Wolności zrzeszają ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei. To unikalne interdyscyplinarne forum, podczas którego można podjąć dyskusję o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

O tym, jak uratować planetę dzięki nauce i empatii opowie w formule online Jane Goodal, znana jako przyjaciółka szympansów etnolożka, aktywistka, inspirująca do działania na rzecz świata przyrody.

Głos  w dyskusji pod hasłem „Moje życie. Moje działanie. Nasza Planeta” zabierze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Czy aktorzy powinni milczeć, zastanowimy się wspólnie z Barbarą Kurdej-Szatan, aktorką, prezenterką, piosenkarką. Etgar Keret, izraelski poeta, pisarz i reżyser, zapowiada tytułem spotkania: – Nie wierzcie w nic, co zostanie powiedziane tego wieczoru.

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, podczas panelu pod hasłem „Zaginiona mapa Europy” porozmawia z francuskim socjologiem Georgesem Minkiem o intelektualnej i politycznej spuściźnie Bronisława Geremka.

Krajobrazowi po upadku polskiego Kościoła przyjrzy się Tomasz Sekielski, dziennikarz, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych. Tajniki polskiej szkoły reportażu przybliży Mariusz Szczygieł, reporter, felietonista. Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka, zapyta podczas spotkania w EC1: – Co chcesz powiedzieć światu?

Co chcą powiedzieć bohaterowie Igrzysk Wolności dowiemy się już 14–16 października w Łodzi.

Hasłem dziewiątej edycji Igrzysk Wolności jest „Zielona niepodległość”. ­– Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że europejskie poczucie względnego bezpieczeństwa dobiegło końca – mówi Błażej Lenkowski, prezes zarządu Fundacji Liberté!, dyrektor Igrzysk Wolności. – Geopolityka wróciła z całą brutalnością. Wojna to alarm dla całego wolnego świata, który musi być gotowy militarnie bronić swoich wolności oraz wartości. To również ostatni dzwonek dla zielonej transformacji, która uniezależni państwa demokratyczne od dostaw surowców energetycznych z krajów autorytarnych. Dziś zielona transformacja to zielona niepodległość, a nasze cele klimatyczne i ekologiczne są tożsame z geopolitycznymi jak nigdy wcześniej. W jaki sposób przebyć w przyspieszony sposób drogę do zielonej niepodległości? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas Igrzysk Wolności 2022.

Wydarzenie będzie zorganizowane w formacie hybrydowym, dzięki czemu połączy tradycyjny format konferencji i spotkania na żywo z otwartym formatem telewizji internetowej. Transmisję online z Igrzysk Wolności 2022 będzie można oglądać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – bez żadnych opłat czy konieczności rejestracji.

Ci, którzy lubią uczestniczyć w wydarzeniach osobiście i brać udział w dyskusji, mogą kupić bilety na stronie: https://sklep.liberte.pl/bilety/. Bilet jednodniowy kosztuje 45 zł, a karnet na wszystkie trzy dni wydarzenia – 90 zł.

Program: https://igrzyskawolnosci.pl/program/

Głównym organizatorem Igrzysk Wolności jest Fundacja Liberté! – interdyscyplinarna organizacja kulturalna i społeczna oraz think tank, który działa w Polsce od 2007 roku.

Partnerami strategicznymi wydarzenia są Miasto Łódź i Łódzkie Centrum Wydarzeń.

 

Tak było w 2021 roku.