Songwriter: Dominika Barabas

SONGWRITER ŁÓDŹ FESTIWAL, 29 kwietnia-9 września, godz. 20

DOMINIKA BARABAS, 22 lipca

Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń

Dominika Barabas – piosenkarka, kompozytorka, aranżerka i autorka tekstów piosenek. Wydała trzy autorskie albumy: „Cień” (2009 Stowarzyszenie Ballada), „Zbiór Porannych Bzdur” (2013 Universal Music Polska) oraz „Rustykalny Cyrk” (2016 Polskie Radio).

Jej atutem jest charakterystyczny wokal, niezwykle nieszablonowe podejście do produkcji muzycznej i oryginalne, czasami wręcz bajkowo-kosmiczne, teledyski.

Najnowszy album zebrał świetne recenzje od krytyków, dzięki czemu artystka wystąpiła na tak prestiżowych imprezach, jak Męskie Granie, Festiwal Piosenki w Opolu (finalistka SuperPremier 2016), Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit, Opole Songwriters Festival czy Festival TransVocale.

Piosenkarka jest laureatką wielu głównych nagród największych festiwali polskiej piosenki, zajęła m.in. I miejsce podczas 44. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, I miejsce w 15. edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, zdobyła Grand Prix im. Jonasza Kofty 26. Międzynarodowego Festiwalu OPPA oraz I nagrodę Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Od razu zwraca uwagę jej charakterystyczny głos (jak piszą fani: Mogłaby zaśpiewać książkę telefoniczną i byłoby ciekawie), jedyny w swoim rodzaju styl interpretacji oraz słowa, które zmuszają do refleksji.

W swoich kompozycjach artystka wykorzystuje elementy różnych gatunków i tradycji, idealnie dopasowując je do znaczenia emocjonalnego każdego z utworów, a dźwięki w piosenkach – czasami jednosekundowe szelest czy zgrzyty – uzależniają, przywiązują do krzesła i nakazują czekać na kolejne podobne.

Podczas koncertów Dominice Barabas towarzyszy perkusista Mateusz Brzostowski.